Uygur Türkleri
Anasayfa » Haberler » Uygurlara nazi zulmü

Uygurlara nazi zulmü

Çin’in Doğu Türkistan’daki zulmü korkunç bir hal aldı. Polis devleti haline gelen bölgede yüz binlerce kişi, Hitler ve Stalin’in kurduklarına benzeyen çalışma kamplarına gönderildi.

Çin’in, ‘Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ adını verdiği Doğu Türkistan’daki Uygurlara yönelik zulmü dayanılmaz boyutlara ulaştı. İngiliz The Ekonomist dergisi, “Çin, Sincan’ı eşi benzeri olmayan bir polis devletine dönüştürdü” başlıklı haberinde, “Totaliter Çin yönetiminin modern teknoloji araçlarını kullanarak bölgede yaşayanların insan haklarını ciddi ölçüde ihlal ettiğini” yazdı.

BASKI DEHŞET VERİCİ 

Sincan’ın “Ülkenin en çok petrol ve gaz üretiminin yapıldığı bölge” olduğu belirtilen haberde, “Sincan’da bir polis devleti kuruldu. Burada dünyanın en geniş çaplı insan hakları ihlalleri yaşanıyor. Yüksek teknoloji olmadan bile Sincan’daki polis devleti uygulamaları dehşet vericiyken teknoloji sayesinde bu durum korkunç bir hal alıyor. Bu durum ırkçı, umursamaz ve totaliter” denildi.

800 BİN KİŞİ ESİR 

Habere göre Çin hükümeti, Uygurları, Nazilerin ve Sovyetler Birliği’nde Stalin zamanında kurulan ve “gulag” adı verilen çalışma kampları ve tutukevlerine benzeyen “siyasi eğitim kamplarına” sürgün ediyor. 10 milyon Uygur’dan 800 bini bu kamplarda tutuluyor. Birçok kentte her 4 ya da 5 kilometrede bir polis kontrol noktasının bulunduğu belirtilen haberde, buralarda “kadınların başörtülerini açarak fotoğraflarının çekildiği” anlatıldı.

MÜSLÜMAN İSMİ YASAK 

Bölgede Müslüman ailelerin çocuklarına yönetimin yasakladığı 29 Müslüman ismi veremediği ve halkın okullarda Uygurca eğitim göremediği de kaydedildi. Haberde ayrıca, düğünler, yerel danslar gibi kültürel uygulamaların da yasaklanmasının mevcut idarenin “ırkçı uygulamalarına” örnek teşkil ettiği belirtildi.

İBADET İZNE BAĞLI 

Bölgede Müslüman olmak  adeta suç olarak görülüyor. Haberde camilerin kapatıldığı ve ibadet etmek isteyenlerin önceden polise bildirimde bulunmaları gerektiği ifade edildi. Ayrıca Çinli görevlilerin bilgi toplamak için sürekli yerel halkın evlerine gittiği ve bu kişilerin “güvenilir olmayan” Uygurları söz konusu ‘eğitim kamplarına’ gönderdiği kaydedildi.

Kaynak: gunes. com

x

Check Also

Doğu Türkistan’da tehlikeli gerilim!

Doğu Türkistan’da tüm camilere, ulusal bayrağı göndere çekmeleri, vatanseverlik ruhunu ilerletmeleri ve millet kavramını güçlendirmek için sosyalist değerleri vurgulamaları çağrısında bulunulduğu belirtildi. Çin Komünist Partisi’nin resmi yayın organlarından “Global Times” gazetesinin Çin İslam Cemiyeti’ne dayandırdığı haberde, ülkedeki tüm camilere, ulusal bayrağı göndere çekmeleri, vatanseverlik ruhunu ilerletmeleri ve millet kavramını güçlendirmek için sosyalist değerleri vurgulamaları çağrısında bulunulduğu belirtildi. Çin zulmü altında ibadetlerini yerine getirmeye çalışan Müslümanlar bu kez de ırkçı bir saldırıyla karşı karşıya kaldı. İddialara göre Çin İslam Cemiyeti, tüm camilerin Çin Anayasası, sosyalist değerler ve Çin kültürü konusunda bilgi sahibi olması gerektiği konusunda değişikliğe gitmeye karar verdi. Müslümanların ibadetlerini ...

Doğu Türkistan, Ramazana İbadet Özgürlüğüne Yönelik Kısıtlamalar ile Giriyor

Ramazan ayında Doğu Türkistanlılar en temel insani haklardan biri olan ibadet etme özgürlüğünden yoksun. Google+