Uygur Türkleri
Anasayfa » Haberler » Ünlü Uygur popstar toplama kampına atıldı

Ünlü Uygur popstar toplama kampına atıldı

34 yaşındaki Uygur Türk’ü popstar Ablajan Ayup, Çin yönetimi altındaki Doğu Türkistan’da oluşturulan toplama kamplarına gönderildi.

Çin yönetimi altındaki Doğu Türkistan’da oluşturulan toplama kamplarına ünlü Uygur popstar Ablajan Ayup de gönderildi. Ayup’un Çin’in diğer bölgelerinde de ünlü olduğu ve Uygurlar ile Han Çinlileri arasında bir kültür köprüsü oluşturduğu belirtiliyordu.

Özgür Asya Radyosu’nun (RFA) Uygur servisinin geçtiğimiz günlerde yaptığı bir haber ile Ayup’un toplama kamplarında olduğu öğrenildi. 34 yaşındaki Uygur Türk’ü popstar Ablajan Ayup’un 15 Şubat’ta Şangay’daki konserinden dönüşünde Ürümçi’de tutuklandığı öğrenildi. Çinli yetkililer Ayup’un hangi toplama kampında tutulduğuna dair herhangi bir bilgi vermedi.

Ablajan Ayup, 1984 Turpan doğumlu. Uygurca şarkılarıyla toplumda kendisine önemli bir yer edinmişti. 2014’te Kaşgar’da yüzü aşkın Uygur’un katledildiği dönemde iptal edilen konseri sonrası Instagram sayfasında “I am not a terrorist” (Ben terörist değilim) şeklinde bir mesaj yayınlamıştı.

DOĞU TÜRKİSTAN’DA KİMSENİN GÜVENCESİ YOK

Doğu Türkistan’da Nisan 2017’de sömürge valisi Chen Quanguo’nun direktifi ile oluşturulan toplama kamplarına, ünlü Uygur sanatçılar ve bilim insanları da atılıyor. Dünyaca ünlü tıp doktoru Halmurat Gafur geçtiğimiz günlerde toplama kamplarının birinde vefat etmişti. Ayrıca Türkiye’de de tanınan Abdurehim Heyit adlı Uygur halk müziği sanatçısının da Ürümçi de toplama kampında tutulduğu belirtiliyor.

Sanatçıların yanında Çin Komünist Partisi üyesi Uygur ve Kazaklar da “İki yüzlü devlet görevlilerine dikkat”adlı kampanya kapsamında Çinli memurların sözde ihbarları ile toplama kamplarına atılabiliyor. Bir diğer çarpıcı tutuklama ise Çin’in en üst futbol liginde oynayan ve Çin’in U-19 milli takımında da başarılı bir performans gösteren Erfan Hezimjan olmuştu.

QHA

x

Check Also

GIYABİ CENAZE NAMAZINA DAVET

Çin işgal altındaki Doğu Türkistan’da hapishanede şehit edilen din Alimi Abdulahad Barat Mahsum Hacim için İstanbul’da gıyabi cenaze namazı kılınacak. Merhum Doğu Türkistan halkı İçin tüm hayatı boyunca büyük hizmetler yapan, Doğu Türkistan halkının bekası yolundan Çok acı ve ıstıraplar çekmiş hapiste yatmış çok önemli şahsiyettir. 86 yaşındaki Abdulahad Barat Mahsumun şehit edilmesi özerine bu Cuma yanı 1 Haziran 2018 Fatih Camiinde Cuma namazından sonra gıyabi cenaze namazı kılınıp ardından basın açıklaması yapılacaktır. Tüm duyarlı kardeşlerimizi ve dava arkadaşlarımızı bekliyoruz. Doğu Türkistan STKlar Birliği Platformu. Google+

Abdulahad Mahsum Hapishanede işkenceyle şehit edildi

Çin, işgal ettiği Doğu Türkistan’da Müslümanlara yönelik baskılarını her geçen gün artırıyor. Doğu Türkistan’ın önde gelen isimlerinden olan Abdulahad Mahdum, işkence gördüğü Çin hapishanesinde 86 yaşında şehit edildi. Google+