Uygur Türkleri
Anasayfa » Haberler » Ünlü Uygur popstar toplama kampına atıldı

Ünlü Uygur popstar toplama kampına atıldı

34 yaşındaki Uygur Türk’ü popstar Ablajan Ayup, Çin yönetimi altındaki Doğu Türkistan’da oluşturulan toplama kamplarına gönderildi.

Çin yönetimi altındaki Doğu Türkistan’da oluşturulan toplama kamplarına ünlü Uygur popstar Ablajan Ayup de gönderildi. Ayup’un Çin’in diğer bölgelerinde de ünlü olduğu ve Uygurlar ile Han Çinlileri arasında bir kültür köprüsü oluşturduğu belirtiliyordu.

Özgür Asya Radyosu’nun (RFA) Uygur servisinin geçtiğimiz günlerde yaptığı bir haber ile Ayup’un toplama kamplarında olduğu öğrenildi. 34 yaşındaki Uygur Türk’ü popstar Ablajan Ayup’un 15 Şubat’ta Şangay’daki konserinden dönüşünde Ürümçi’de tutuklandığı öğrenildi. Çinli yetkililer Ayup’un hangi toplama kampında tutulduğuna dair herhangi bir bilgi vermedi.

Ablajan Ayup, 1984 Turpan doğumlu. Uygurca şarkılarıyla toplumda kendisine önemli bir yer edinmişti. 2014’te Kaşgar’da yüzü aşkın Uygur’un katledildiği dönemde iptal edilen konseri sonrası Instagram sayfasında “I am not a terrorist” (Ben terörist değilim) şeklinde bir mesaj yayınlamıştı.

DOĞU TÜRKİSTAN’DA KİMSENİN GÜVENCESİ YOK

Doğu Türkistan’da Nisan 2017’de sömürge valisi Chen Quanguo’nun direktifi ile oluşturulan toplama kamplarına, ünlü Uygur sanatçılar ve bilim insanları da atılıyor. Dünyaca ünlü tıp doktoru Halmurat Gafur geçtiğimiz günlerde toplama kamplarının birinde vefat etmişti. Ayrıca Türkiye’de de tanınan Abdurehim Heyit adlı Uygur halk müziği sanatçısının da Ürümçi de toplama kampında tutulduğu belirtiliyor.

Sanatçıların yanında Çin Komünist Partisi üyesi Uygur ve Kazaklar da “İki yüzlü devlet görevlilerine dikkat”adlı kampanya kapsamında Çinli memurların sözde ihbarları ile toplama kamplarına atılabiliyor. Bir diğer çarpıcı tutuklama ise Çin’in en üst futbol liginde oynayan ve Çin’in U-19 milli takımında da başarılı bir performans gösteren Erfan Hezimjan olmuştu.

QHA

x

Check Also

Beşiktaş Kaymakamı ziyaret ettik

Göç İdaresi Genel Müdürlüğünde Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığından Beşiktaş Kaymakamlığına Atanan yiğit ve adam gibi adam kardeşimiz sayın Önder BAKAN beye bugün mesaisini başladığı makamında Doğu Türkistan Stklar Birliği üyesi bir gurup heyetle hayırlı olsun ve İstanbul’a hoş geldin karşılaması yaptık. Google+

Çin İşgalinin 69.yıl dönemi dolaysıyla Çin konsolosluğu önünde protesto yapıldı

Doğu Türkistanlılar, Çin’in Doğu Türkistan’ı işgalinin 69. yıl dönümü dolayısıyla Sarıyer’deki Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde eylem yaptı. Basın açıklamasının ardından polis bariyerlerini aşmak isteyenler kısa süreli arbedeye neden oldu. Google+