Uygur Türkleri
Anasayfa » Faaliyetler » Bu Zulme Sessiz Kalma

Bu Zulme Sessiz Kalma

Tüm Dünyanın gözleri önünde katledilen Doğu Türkistan’dan alınabilen bilgilere göre Çin Komünist Partisi’nin 19. kurultayını yaptıktan sonra Doğu Türkistan’daki baskı, sindirme ve asimile etme çabaları korkunç bir boyuta ulaştı.

Hemen Hemen 1 milyon Müslüman’ın tutuklu, milyonlarcasının ise zulüm altında olduğu Doğu Türkistan’da, zalim Çin’in asimile çalışmaları da sürüyor.

1 MİLYON MÜSLÜMAN TUTUKLU

Sakal bırakmak, başörtüsü takmak, Kur’an-ı Kerim okumak ve namaz kılmak gibi dini ritüellerin bile yasaklandığı ülkede hemen hemen 1 milyon Müslüman, zalim Çin hükümetince tutuklandı. Geçen günlerde Müslüman bir kadının, etek boyunun uzun olması gerekçesi ile 10 sene hapis cezasına çarptırıldığı Doğu Türkistan’da Doç. Dr. İlham Tohti, Abdurrahim Heyit gibi önemli isimler de tutuklandı.

SÖZDE KARDEŞLİK BAĞLARI GELİŞTİRİYOR

Çin’in “Kardeşlik Bağlarını Geliştirme Projesi” çerçevesinde Doğu Türkistanlıların evlerine Çinlileri yerleştirip sözde kardeşlik bağı kurması infial uyandıracak boyutlarda. Ayrıca ibadetlerin yasak olduğu Doğu Türkistan’da İslam ile mücadele ismi altında giyim kuşamı aşağılayan afişler, broşürler dağıtılıyor, tiyatro gösterileriyle İslam’dan uzak durmak propagandası yapılmakta.

Paü İnsani Düşünce Topluluğu Çin tarafından karındaşlarımıza, ırkdaşlarımıza, dindaşlarımıza yapılan zulme karşı bir bilinç ve farkındalık oluşturmak için 30 Nisan 2018’de PAÜ İİBF A Blok Konferans Salonunda 15.00’de bir program tertipliyor. Bilhassa olayın ‘neden’ ve ‘niçin’ kısmını merak eden herkesin programda olması çok iyi olacaktır.

Programının bitiminde yöresel Doğu Türkistan yemekleri ikram edilecek olup resim sergisi ile son bulacaktır.

x

Check Also

Genel Başkanımız Hidayet Oğuzhan İstişare toplantıda Doğu Türkistan meselesini anlattı

Türkiye’nin önde gelen Sivil Toplum kuruluşları İHAK’ın( İnsan Hakları ve Adalet Hareketi ) öncülüğünde Doğu Türkistan’da Çin Nazi Kampları meselesini değerlendirme İstişare Toplantısında bir araya geldi.   Her geçen gün Doğu Türkistan’dan sayısız şikâyetler geliyor son Doğu Türkistan’da da Çin yönetiminin onlarca senedir devam eden baskısına, Uygurların “Nazi kampları” diye isimlendirdiği kamplar eklenince, kayıtsız kalmanın vebali hepimizi tedirgin etmeye başladı. İHAK Merkezinde,İHH,uluslararası Hukukçular Birliği,TGTV, insan ve Medeniyet Hareketi, Hukukcular Derneği, Medeniyet İlim Kültür Dayanışma Derneği, Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, Özgür Der, Doğu Türkistan Maarif Derneği , Doğu Türkistan Stklar Birliği,Uluslararası Müslüman Alimler Derneği, Ehli Sünnet Alimleri Birliği, Mazlum Der,  gibi ...

İDSB toplantısında Doğu Türkistan konusu dile getirildi

Cemiyetimizin de Üyesi olduğu İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliğinin 24. Konsey Toplantısı Düsseldörf Almanya’da başlamıştır.  Google+