Uygur Türkleri
Anasayfa » Faaliyetler » Bu Zulme Sessiz Kalma

Bu Zulme Sessiz Kalma

Tüm Dünyanın gözleri önünde katledilen Doğu Türkistan’dan alınabilen bilgilere göre Çin Komünist Partisi’nin 19. kurultayını yaptıktan sonra Doğu Türkistan’daki baskı, sindirme ve asimile etme çabaları korkunç bir boyuta ulaştı.

Hemen Hemen 1 milyon Müslüman’ın tutuklu, milyonlarcasının ise zulüm altında olduğu Doğu Türkistan’da, zalim Çin’in asimile çalışmaları da sürüyor.

1 MİLYON MÜSLÜMAN TUTUKLU

Sakal bırakmak, başörtüsü takmak, Kur’an-ı Kerim okumak ve namaz kılmak gibi dini ritüellerin bile yasaklandığı ülkede hemen hemen 1 milyon Müslüman, zalim Çin hükümetince tutuklandı. Geçen günlerde Müslüman bir kadının, etek boyunun uzun olması gerekçesi ile 10 sene hapis cezasına çarptırıldığı Doğu Türkistan’da Doç. Dr. İlham Tohti, Abdurrahim Heyit gibi önemli isimler de tutuklandı.

SÖZDE KARDEŞLİK BAĞLARI GELİŞTİRİYOR

Çin’in “Kardeşlik Bağlarını Geliştirme Projesi” çerçevesinde Doğu Türkistanlıların evlerine Çinlileri yerleştirip sözde kardeşlik bağı kurması infial uyandıracak boyutlarda. Ayrıca ibadetlerin yasak olduğu Doğu Türkistan’da İslam ile mücadele ismi altında giyim kuşamı aşağılayan afişler, broşürler dağıtılıyor, tiyatro gösterileriyle İslam’dan uzak durmak propagandası yapılmakta.

Paü İnsani Düşünce Topluluğu Çin tarafından karındaşlarımıza, ırkdaşlarımıza, dindaşlarımıza yapılan zulme karşı bir bilinç ve farkındalık oluşturmak için 30 Nisan 2018’de PAÜ İİBF A Blok Konferans Salonunda 15.00’de bir program tertipliyor. Bilhassa olayın ‘neden’ ve ‘niçin’ kısmını merak eden herkesin programda olması çok iyi olacaktır.

Programının bitiminde yöresel Doğu Türkistan yemekleri ikram edilecek olup resim sergisi ile son bulacaktır.

x

Check Also

Urumçi Katliamı’nı Unutmadık, Unutmayacağız ve Unutturmayacağız!

Tarihler 5 Temmuz 2009’u gösterdiğinde Kızıl Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’ın Urumçi şehrinde insanlığı, insaniyetinden utandıracak düzeyde bir katliam gerçekleştirildi. Google+

GIYABİ CENAZE NAMAZINA DAVET

Çin işgal altındaki Doğu Türkistan’da hapishanede şehit edilen din Alimi Abdulahad Barat Mahsum Hacim için İstanbul’da gıyabi cenaze namazı kılınacak. Merhum Doğu Türkistan halkı İçin tüm hayatı boyunca büyük hizmetler yapan, Doğu Türkistan halkının bekası yolundan Çok acı ve ıstıraplar çekmiş hapiste yatmış çok önemli şahsiyettir. 86 yaşındaki Abdulahad Barat Mahsumun şehit edilmesi özerine bu Cuma yanı 1 Haziran 2018 Fatih Camiinde Cuma namazından sonra gıyabi cenaze namazı kılınıp ardından basın açıklaması yapılacaktır. Tüm duyarlı kardeşlerimizi ve dava arkadaşlarımızı bekliyoruz. Doğu Türkistan STKlar Birliği Platformu. Google+