Uygur Türkleri
Anasayfa » Haberler » On Binlerce Kişiye Türkistan Pilavı İkram Edildi

On Binlerce Kişiye Türkistan Pilavı İkram Edildi

Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen geleneksel 5’inci Radyo Festivali ve Yöresel Tatlar Şöleni’nde binlerce kişiye Türkistan Pilavı ikram edildi.

Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen geleneksel 5’inci Radyo Festivali ve Yöresel Tatlar Şöleni’nde binlerce kişiye Türkistan Pilavı ikram edildi.

Zeytinburnu Geleneksel 5’inci Radyo Festivali ve Yöresel Tatlar Şöleni renkli görüntülere sahne oluyor. Orta Asya‘nın meşhur lezzetlerinden Türkistan pilavının ikram edildiği etkinlik, Zeytinburnu 15 Temmuz Meydanı’nda gerçekleştirildi. Binlerce kişiye dağıtılan yemeklerle vatandaşlar yöresel tatlara doydu. Pilavın tadına bakmak isteyen vatandaşlar metrelerce kuyruk oluşturdu. Ulusal ve yerel basının takip ettiği festivalde 22 ulusal radyo yayın yaptı.

Yöresel kıyafetler giyerek vatandaşlara Türkistan Pilavı dağıtan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “5’nci Radyo Festivalini gerçekleştiriyoruz. Şükürler olsun beşinciyi gerçekleştirmek nasip oldu. Zeytinburnu 15 Temmuz programında on gün süreyle 22 ulusal radyo yayın yapıyor. Bu arada Zeytinburnu demografik yapı olarak oldukça zengin bir ilçemizdir. Biz bölgelerimizin, yörelerimizin, coğrafyamızın, öne çıkan lezzetlerini Zeytinburnulu hemşehrilerimize tattırmak istedik. Bugün Türkistan pilavı Zeytinburnu’nda ikram ediyoruz. On binlerimize, hemşehrilerimize ve İstanbul‘un farklı bölgelerinden gelen kardeşlerimize ikram ediyoruz. İlk geçen hafta cumartesi başlamıştık.Doğu ve güneydoğumuzun önemli lezzetlerinden bir tanesi, çiğköfte ikramımız oldu. Rumeli böreği ikramımız oldu. Yarın finali Türkiye‘nin önemli lezzetlerinden biri olan Hamsi ile yapacağız” dedi.

Bir vatandaş, Türkistan pilavının kendi yaptığından daha güzel olduğunu belirtirken, vatandaşlar gerçekleştirilen etkinliklerden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Festivalde sürpriz sanatçılar da sahne alarak kalabalığı gösterileriyle coşturacak. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği festival, yarın hamsi dağıtımı ile devam edecek. – İSTANBUL

kaynak: Haberler

x

Check Also

Urumçi Katliamı’nı Unutmadık, Unutmayacağız ve Unutturmayacağız!

Tarihler 5 Temmuz 2009’u gösterdiğinde Kızıl Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’ın Urumçi şehrinde insanlığı, insaniyetinden utandıracak düzeyde bir katliam gerçekleştirildi. Google+

GIYABİ CENAZE NAMAZINA DAVET

Çin işgal altındaki Doğu Türkistan’da hapishanede şehit edilen din Alimi Abdulahad Barat Mahsum Hacim için İstanbul’da gıyabi cenaze namazı kılınacak. Merhum Doğu Türkistan halkı İçin tüm hayatı boyunca büyük hizmetler yapan, Doğu Türkistan halkının bekası yolundan Çok acı ve ıstıraplar çekmiş hapiste yatmış çok önemli şahsiyettir. 86 yaşındaki Abdulahad Barat Mahsumun şehit edilmesi özerine bu Cuma yanı 1 Haziran 2018 Fatih Camiinde Cuma namazından sonra gıyabi cenaze namazı kılınıp ardından basın açıklaması yapılacaktır. Tüm duyarlı kardeşlerimizi ve dava arkadaşlarımızı bekliyoruz. Doğu Türkistan STKlar Birliği Platformu. Google+