Uygur Türkleri
Anasayfa » Haberler » On Binlerce Kişiye Türkistan Pilavı İkram Edildi

On Binlerce Kişiye Türkistan Pilavı İkram Edildi

Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen geleneksel 5’inci Radyo Festivali ve Yöresel Tatlar Şöleni’nde binlerce kişiye Türkistan Pilavı ikram edildi.

Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen geleneksel 5’inci Radyo Festivali ve Yöresel Tatlar Şöleni’nde binlerce kişiye Türkistan Pilavı ikram edildi.

Zeytinburnu Geleneksel 5’inci Radyo Festivali ve Yöresel Tatlar Şöleni renkli görüntülere sahne oluyor. Orta Asya‘nın meşhur lezzetlerinden Türkistan pilavının ikram edildiği etkinlik, Zeytinburnu 15 Temmuz Meydanı’nda gerçekleştirildi. Binlerce kişiye dağıtılan yemeklerle vatandaşlar yöresel tatlara doydu. Pilavın tadına bakmak isteyen vatandaşlar metrelerce kuyruk oluşturdu. Ulusal ve yerel basının takip ettiği festivalde 22 ulusal radyo yayın yaptı.

Yöresel kıyafetler giyerek vatandaşlara Türkistan Pilavı dağıtan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “5’nci Radyo Festivalini gerçekleştiriyoruz. Şükürler olsun beşinciyi gerçekleştirmek nasip oldu. Zeytinburnu 15 Temmuz programında on gün süreyle 22 ulusal radyo yayın yapıyor. Bu arada Zeytinburnu demografik yapı olarak oldukça zengin bir ilçemizdir. Biz bölgelerimizin, yörelerimizin, coğrafyamızın, öne çıkan lezzetlerini Zeytinburnulu hemşehrilerimize tattırmak istedik. Bugün Türkistan pilavı Zeytinburnu’nda ikram ediyoruz. On binlerimize, hemşehrilerimize ve İstanbul‘un farklı bölgelerinden gelen kardeşlerimize ikram ediyoruz. İlk geçen hafta cumartesi başlamıştık.Doğu ve güneydoğumuzun önemli lezzetlerinden bir tanesi, çiğköfte ikramımız oldu. Rumeli böreği ikramımız oldu. Yarın finali Türkiye‘nin önemli lezzetlerinden biri olan Hamsi ile yapacağız” dedi.

Bir vatandaş, Türkistan pilavının kendi yaptığından daha güzel olduğunu belirtirken, vatandaşlar gerçekleştirilen etkinliklerden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Festivalde sürpriz sanatçılar da sahne alarak kalabalığı gösterileriyle coşturacak. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği festival, yarın hamsi dağıtımı ile devam edecek. – İSTANBUL

kaynak: Haberler

x

Check Also

Genel Başkanımız Hidayet Oğuzhan İstişare toplantıda Doğu Türkistan meselesini anlattı

Türkiye’nin önde gelen Sivil Toplum kuruluşları İHAK’ın( İnsan Hakları ve Adalet Hareketi ) öncülüğünde Doğu Türkistan’da Çin Nazi Kampları meselesini değerlendirme İstişare Toplantısında bir araya geldi.   Her geçen gün Doğu Türkistan’dan sayısız şikâyetler geliyor son Doğu Türkistan’da da Çin yönetiminin onlarca senedir devam eden baskısına, Uygurların “Nazi kampları” diye isimlendirdiği kamplar eklenince, kayıtsız kalmanın vebali hepimizi tedirgin etmeye başladı. İHAK Merkezinde,İHH,uluslararası Hukukçular Birliği,TGTV, insan ve Medeniyet Hareketi, Hukukcular Derneği, Medeniyet İlim Kültür Dayanışma Derneği, Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, Özgür Der, Doğu Türkistan Maarif Derneği , Doğu Türkistan Stklar Birliği,Uluslararası Müslüman Alimler Derneği, Ehli Sünnet Alimleri Birliği, Mazlum Der,  gibi ...

İDSB toplantısında Doğu Türkistan konusu dile getirildi

Cemiyetimizin de Üyesi olduğu İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliğinin 24. Konsey Toplantısı Düsseldörf Almanya’da başlamıştır.  Google+