Uygur Türkleri
Anasayfa » Haberler » Doğu Türkistan’da 6 binden fazla Kazak Türkü tutuklandı, çocukları ise yetimhaneye gönderildi

Doğu Türkistan’da 6 binden fazla Kazak Türkü tutuklandı, çocukları ise yetimhaneye gönderildi

Doğu Türkistan’da 6 binden fazla Kazak Türkü tutuklandı, çocukları ise yetimhaneye gönderildi

20 Nisan 2018 günü Doğu Türkistan’ın Kazak eyaleti Tarbagatay ili Dörbiljin ilçesinde 6.000 Kazak Türk’ünün tutuklanıp zındanlarda işkence altında olduğu tutuklananların çocuklarının yetimhanelere alındığı bildirildi.

China Aid haber sitesinin verdiği haberde, Doğu Türkistan’da Kazak Türklerinin yaşadığı Tarbagatay ili Dörbiljin ilçesinde 6 binden fazla Türk tutuklanarak, İşgalci Çin’in Nazi toplama kamplarına konuldu. İşgalci Çin, Uygur Türklerini, Kazak Türklerini ve Doğu Türkistan’da yaşayan diğer Müslüman Türk toplumları “Siyasi öğrenme Merkezi” adı altında toplama kamplarına koyarak her türlü işkence ve katliama maruz bırakıyor.

Dörbiljin ilçesinde toplamda 70 bin Kazak Türkü’nün yaşadığı ve her 11 Kazak’tan birisinin toplama kampına kapatılarak işkenceye maruz kaldığı bildirildi.

İlçeye giriş çıkışı kapatan İşgalci Faşist Çin yönetimi bölgeden gelecek haberlerin de önüne geçmeye çalışıyor.

Maalesef İşgalci Faşist Çin yönetiminin tüm dünyanın gözü önünde yaptığı bu işkence ve insan hakları ihlaline ne Türkiye’de, ne de dünyada yeteri kadar tepki gelmiyor. Koskoca bir coğrafya yamyam Çinlilere terkedilmiş durumda.

x

Check Also

Urumçi Katliamı’nı Unutmadık, Unutmayacağız ve Unutturmayacağız!

Tarihler 5 Temmuz 2009’u gösterdiğinde Kızıl Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’ın Urumçi şehrinde insanlığı, insaniyetinden utandıracak düzeyde bir katliam gerçekleştirildi. Google+

GIYABİ CENAZE NAMAZINA DAVET

Çin işgal altındaki Doğu Türkistan’da hapishanede şehit edilen din Alimi Abdulahad Barat Mahsum Hacim için İstanbul’da gıyabi cenaze namazı kılınacak. Merhum Doğu Türkistan halkı İçin tüm hayatı boyunca büyük hizmetler yapan, Doğu Türkistan halkının bekası yolundan Çok acı ve ıstıraplar çekmiş hapiste yatmış çok önemli şahsiyettir. 86 yaşındaki Abdulahad Barat Mahsumun şehit edilmesi özerine bu Cuma yanı 1 Haziran 2018 Fatih Camiinde Cuma namazından sonra gıyabi cenaze namazı kılınıp ardından basın açıklaması yapılacaktır. Tüm duyarlı kardeşlerimizi ve dava arkadaşlarımızı bekliyoruz. Doğu Türkistan STKlar Birliği Platformu. Google+