Uygur Türkleri
Anasayfa » Haberler » Doğu Türkistan’da 6 binden fazla Kazak Türkü tutuklandı, çocukları ise yetimhaneye gönderildi

Doğu Türkistan’da 6 binden fazla Kazak Türkü tutuklandı, çocukları ise yetimhaneye gönderildi

Doğu Türkistan’da 6 binden fazla Kazak Türkü tutuklandı, çocukları ise yetimhaneye gönderildi

20 Nisan 2018 günü Doğu Türkistan’ın Kazak eyaleti Tarbagatay ili Dörbiljin ilçesinde 6.000 Kazak Türk’ünün tutuklanıp zındanlarda işkence altında olduğu tutuklananların çocuklarının yetimhanelere alındığı bildirildi.

China Aid haber sitesinin verdiği haberde, Doğu Türkistan’da Kazak Türklerinin yaşadığı Tarbagatay ili Dörbiljin ilçesinde 6 binden fazla Türk tutuklanarak, İşgalci Çin’in Nazi toplama kamplarına konuldu. İşgalci Çin, Uygur Türklerini, Kazak Türklerini ve Doğu Türkistan’da yaşayan diğer Müslüman Türk toplumları “Siyasi öğrenme Merkezi” adı altında toplama kamplarına koyarak her türlü işkence ve katliama maruz bırakıyor.

Dörbiljin ilçesinde toplamda 70 bin Kazak Türkü’nün yaşadığı ve her 11 Kazak’tan birisinin toplama kampına kapatılarak işkenceye maruz kaldığı bildirildi.

İlçeye giriş çıkışı kapatan İşgalci Faşist Çin yönetimi bölgeden gelecek haberlerin de önüne geçmeye çalışıyor.

Maalesef İşgalci Faşist Çin yönetiminin tüm dünyanın gözü önünde yaptığı bu işkence ve insan hakları ihlaline ne Türkiye’de, ne de dünyada yeteri kadar tepki gelmiyor. Koskoca bir coğrafya yamyam Çinlilere terkedilmiş durumda.

x

Check Also

Genel Başkanımız Hidayet Oğuzhan İstişare toplantıda Doğu Türkistan meselesini anlattı

Türkiye’nin önde gelen Sivil Toplum kuruluşları İHAK’ın( İnsan Hakları ve Adalet Hareketi ) öncülüğünde Doğu Türkistan’da Çin Nazi Kampları meselesini değerlendirme İstişare Toplantısında bir araya geldi.   Her geçen gün Doğu Türkistan’dan sayısız şikâyetler geliyor son Doğu Türkistan’da da Çin yönetiminin onlarca senedir devam eden baskısına, Uygurların “Nazi kampları” diye isimlendirdiği kamplar eklenince, kayıtsız kalmanın vebali hepimizi tedirgin etmeye başladı. İHAK Merkezinde,İHH,uluslararası Hukukçular Birliği,TGTV, insan ve Medeniyet Hareketi, Hukukcular Derneği, Medeniyet İlim Kültür Dayanışma Derneği, Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, Özgür Der, Doğu Türkistan Maarif Derneği , Doğu Türkistan Stklar Birliği,Uluslararası Müslüman Alimler Derneği, Ehli Sünnet Alimleri Birliği, Mazlum Der,  gibi ...

İDSB toplantısında Doğu Türkistan konusu dile getirildi

Cemiyetimizin de Üyesi olduğu İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliğinin 24. Konsey Toplantısı Düsseldörf Almanya’da başlamıştır.  Google+