Anasayfa » Haberler » Doğu Türkistan’da 6 binden fazla Kazak Türkü tutuklandı, çocukları ise yetimhaneye gönderildi

Doğu Türkistan’da 6 binden fazla Kazak Türkü tutuklandı, çocukları ise yetimhaneye gönderildi

Doğu Türkistan’da 6 binden fazla Kazak Türkü tutuklandı, çocukları ise yetimhaneye gönderildi

20 Nisan 2018 günü Doğu Türkistan’ın Kazak eyaleti Tarbagatay ili Dörbiljin ilçesinde 6.000 Kazak Türk’ünün tutuklanıp zındanlarda işkence altında olduğu tutuklananların çocuklarının yetimhanelere alındığı bildirildi.

China Aid haber sitesinin verdiği haberde, Doğu Türkistan’da Kazak Türklerinin yaşadığı Tarbagatay ili Dörbiljin ilçesinde 6 binden fazla Türk tutuklanarak, İşgalci Çin’in Nazi toplama kamplarına konuldu. İşgalci Çin, Uygur Türklerini, Kazak Türklerini ve Doğu Türkistan’da yaşayan diğer Müslüman Türk toplumları “Siyasi öğrenme Merkezi” adı altında toplama kamplarına koyarak her türlü işkence ve katliama maruz bırakıyor.

Dörbiljin ilçesinde toplamda 70 bin Kazak Türkü’nün yaşadığı ve her 11 Kazak’tan birisinin toplama kampına kapatılarak işkenceye maruz kaldığı bildirildi.

İlçeye giriş çıkışı kapatan İşgalci Faşist Çin yönetimi bölgeden gelecek haberlerin de önüne geçmeye çalışıyor.

Maalesef İşgalci Faşist Çin yönetiminin tüm dünyanın gözü önünde yaptığı bu işkence ve insan hakları ihlaline ne Türkiye’de, ne de dünyada yeteri kadar tepki gelmiyor. Koskoca bir coğrafya yamyam Çinlilere terkedilmiş durumda.

x

Check Also

Doğu Türkistan’da on binlerce Uygur’un gözaltına alındı

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, Doğu Türkistan’da 10 binlerce Uygur Türkü’nün gözaltına alındığını söyledi Google+

Doğu Türkistan, Çin işgali altında kan ağlıyor…

Tüm Doğu Türkistan sevdaları ve dava arkadaşlarımızı bu önemle buluşmaya davet ediyoruz. Google+