Uygur Türkleri
Anasayfa » Haberler » Çin Komünist Partisi bölge sekreteri toplama kamplarına tepkiden tutuklandı

Çin Komünist Partisi bölge sekreteri toplama kamplarına tepkiden tutuklandı

Çin Komünist Partisi bölge sekreteri toplama kamplarına tepkiden tutuklandı

Doğu Türkistan’da 1 milyona yakın insanın yargı önüne çıkarılmadan zorla hapis tutulduğu toplama kamplarına Çin Komünist Partisi (ÇKP) ile işbirliği yapanlar dahi isyan etti. Kaşgar’ın Yarbağ semti ÇKP sekreteri olan Pezilet Bekri’nin toplama kampında tutulan insanlara sempati gösterdiği gerekçesi ile tutuklandığı öğrenildi.

Pezilet Bekri daha önce de Kaşgar Şehir B ürosu Dini İşler Komitesi’nde görev yürütüyordu. Başarılı kariyerine rağmen toplama kampları hakkındaki görüşleri nedeniyle Çinli meslektaşları tarafından üst makamlara ihbar edildiği öğrenildi. Pezilet Bekri’nin daha sonra tutuklanarak toplama kamplarından birine yollandığı belirtildi.

Kaşgar Ticaret Odası’ndan emekli ve eski bir güvenlik servisi gönüllüsü olan Tursun Memet’in Özgür Asya Radyosu’na (RFA) verdiği bilgilere göre kendisi daha önce Pezilet Bekri ile iyi ilişkilere sahip olmasına karşın 17 Ocak’tan beri haber alamadığını belirtti.

ÇİN HÜKÜMETİNE SADIK OLMAK YETERLİ DEĞİL

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Hong Kong merkezli araştırmacısı Maya Wang’ın raporuna göre Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında yaklaşık 800 bin insan tutuluyor. Daha önce QHA’da yer verilen bir haberde Çin hükümetinin “iki yüzlü Uygur ve Kazak yöneticileri ve memurları bize bildirin” şeklinde uyaran afişler astığı bildirilmişti.

Doğu Türkistan’da devlet ile iyi ilişkileri olan birçok sanatçı ve yazar da gözaltında. Son olarak Türkiye’de de ünlü olan Abdurehim Heyit’in Doğu Türkistan’da tutuklandığı öğrenilmişti.

2016 Ağustos’unda Doğu Türkistan’a sömürge valisi olarak atanan Chen Quanguo’nun göreve başladığı günden beri baskılar artarak devam ediyor. Polis sayısında rekor artış, teknolojik cihazlara takip uygulamaları yerleştirilmesi, dini her türlü aktivitenin suç olarak belirlenmesi, eğitim kampları adında toplama kamplarının kurulması ve benzeri pek çok uygulama bu devirde gerçekleşti.

QHA

x

Check Also

DOĞU TÜRKİSTAN TÜRKLERİ: AĞLAMADIĞIMIZ BİR GÜN BİLE YOK!

Sistematik insan hakları ihlalleri suçlamalarıyla gündeme gelen Doğu Türkistan’da ki Müslüman Uygur Türklerinin çocuklarının yetimhanelere gönderildiği iddia ediliyor. Google+

Çin, Uygur asıllı enerji idaresi direktörünü gözaltına aldı

Çin Ulusal Enerji İdaresi Direktörü Uygur asıllı Nur Bekri, parti disiplin kuralları ve kanunları ihlal etmekle suçlanarak gözaltına alındı Google+