Uygur Türkleri
Anasayfa » Haberler » Türkçe bilen herkes suçlu!

Türkçe bilen herkes suçlu!

30 Mart Çin yönetimi Doğu Türkistan halkına uygulamakta olduğu baskı ve zulüm politikasına bir yenisini daha ekleyerek halka, “38 Kategoride özeleştiri” adı altında İhbar formu dağıttı.

Bu form, Çin’in geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe soktuğu “Asabiliğe Karşı Duruş” Ve “ Gönüllü İitirafçı Olma” adı altında bastırma politikalarının devamı olduğu düşünülüyor fakat yeniden eklenen Türkçe ve Arapça öğrenme yasağına rağmen  bu iki dili öğrenen veya geçmişte öğrenenler dahil suçlu olduğunu itiraf etme gibi birçok suçlama gerekçesinin bulunması dikkat çekiyor.

Gözlemciler, Çin yönetiminin bu tür saçma siyasetleri icat etmesi, hukuk dışı tutuklamalarını legal eyleme dönüştürmek için kullandığı alçakça siyasetten başkası değildir ifadesini kullandı.

x

Check Also

Genel Başkanımız Hidayet Oğuzhan İstişare toplantıda Doğu Türkistan meselesini anlattı

Türkiye’nin önde gelen Sivil Toplum kuruluşları İHAK’ın( İnsan Hakları ve Adalet Hareketi ) öncülüğünde Doğu Türkistan’da Çin Nazi Kampları meselesini değerlendirme İstişare Toplantısında bir araya geldi.   Her geçen gün Doğu Türkistan’dan sayısız şikâyetler geliyor son Doğu Türkistan’da da Çin yönetiminin onlarca senedir devam eden baskısına, Uygurların “Nazi kampları” diye isimlendirdiği kamplar eklenince, kayıtsız kalmanın vebali hepimizi tedirgin etmeye başladı. İHAK Merkezinde,İHH,uluslararası Hukukçular Birliği,TGTV, insan ve Medeniyet Hareketi, Hukukcular Derneği, Medeniyet İlim Kültür Dayanışma Derneği, Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, Özgür Der, Doğu Türkistan Maarif Derneği , Doğu Türkistan Stklar Birliği,Uluslararası Müslüman Alimler Derneği, Ehli Sünnet Alimleri Birliği, Mazlum Der,  gibi ...

İDSB toplantısında Doğu Türkistan konusu dile getirildi

Cemiyetimizin de Üyesi olduğu İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliğinin 24. Konsey Toplantısı Düsseldörf Almanya’da başlamıştır.  Google+