Uygur Türkleri
Anasayfa » Haberler » Türkçe bilen herkes suçlu!

Türkçe bilen herkes suçlu!

30 Mart Çin yönetimi Doğu Türkistan halkına uygulamakta olduğu baskı ve zulüm politikasına bir yenisini daha ekleyerek halka, “38 Kategoride özeleştiri” adı altında İhbar formu dağıttı.

Bu form, Çin’in geçtiğimiz yıllarda yürürlüğe soktuğu “Asabiliğe Karşı Duruş” Ve “ Gönüllü İitirafçı Olma” adı altında bastırma politikalarının devamı olduğu düşünülüyor fakat yeniden eklenen Türkçe ve Arapça öğrenme yasağına rağmen  bu iki dili öğrenen veya geçmişte öğrenenler dahil suçlu olduğunu itiraf etme gibi birçok suçlama gerekçesinin bulunması dikkat çekiyor.

Gözlemciler, Çin yönetiminin bu tür saçma siyasetleri icat etmesi, hukuk dışı tutuklamalarını legal eyleme dönüştürmek için kullandığı alçakça siyasetten başkası değildir ifadesini kullandı.

x

Check Also

Urumçi Katliamı’nı Unutmadık, Unutmayacağız ve Unutturmayacağız!

Tarihler 5 Temmuz 2009’u gösterdiğinde Kızıl Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’ın Urumçi şehrinde insanlığı, insaniyetinden utandıracak düzeyde bir katliam gerçekleştirildi. Google+

GIYABİ CENAZE NAMAZINA DAVET

Çin işgal altındaki Doğu Türkistan’da hapishanede şehit edilen din Alimi Abdulahad Barat Mahsum Hacim için İstanbul’da gıyabi cenaze namazı kılınacak. Merhum Doğu Türkistan halkı İçin tüm hayatı boyunca büyük hizmetler yapan, Doğu Türkistan halkının bekası yolundan Çok acı ve ıstıraplar çekmiş hapiste yatmış çok önemli şahsiyettir. 86 yaşındaki Abdulahad Barat Mahsumun şehit edilmesi özerine bu Cuma yanı 1 Haziran 2018 Fatih Camiinde Cuma namazından sonra gıyabi cenaze namazı kılınıp ardından basın açıklaması yapılacaktır. Tüm duyarlı kardeşlerimizi ve dava arkadaşlarımızı bekliyoruz. Doğu Türkistan STKlar Birliği Platformu. Google+