Uygur Türkleri
Anasayfa » Haberler » Doğu Türkistan Altayda Çinli yerleşimci zorba kazak kızına talip olunca olay oldu.

Doğu Türkistan Altayda Çinli yerleşimci zorba kazak kızına talip olunca olay oldu.

Doğu Türkistan Altayda Çinli yerleşimci zorba kazak kızına talip olunca olay oldu.

Altay’da kazak evine zorunlu yerleştirilen 40 yaşındaki Çinli kaldığı evdeki 16 yaşındaki kazak kızına talip olunca yaşanan kavgada büyük gerginlik yaşandı Çinli Öldü, aile tutukladı.
Kazakıstanın Atajurt(Atayurt)gazetesi ve bölgeden gelen habere göre Çin’in Doğu Türkistan genelinde başlattığı insanlık dışı Çinli Ve türk akrabalık projesi kapsamında Doğu Türkistan’ın Altay Çingil kentinde 28 mart 2018 bir kazak aileye Çin komünist partisi tarafından yerleştirilen 40lı yaşlarındaki Çinli kaldığı evdeki 16 yaşlarındaki kazak kızına talip olduğu ve buna karşı çıkan aile ile Çinli arasında gerginlik yaşanınca kazak kızın amcası Çinli zorbayı atının kuyruğuna bağlayıp yaylada sürükleyip öldürüp kaçtığı söylenmektedir.
Çinli zorbayı öldürüp kaçtıktan sonra kazak ailenin tüm fertlerinin tutuklandığı söyleniyor.
Geçen günlerde kazak hemşehrilerimizin Altay koktoğay çingil kentinde sokağa döküldükleri haberi yayılmıştı bu trajik olayın protestolarla ilişkili olup olmadığı henüz bilinmemektedir.

Kaynak: http://atajurtjastar.com/kz/index.php/en/life-styles/item/109-ytajda-aza-yzyna-k-z-sal-an-ytajdy-yzdy-kishi-kesi-ltirdi

x

Check Also

Çin hapishanede şehit olan Doğu Türkistanlı büyük Alim için İstanbul’da gıyabı Cenaze namazı kılındı

Çin hapishanede şehit olan Doğu Türkistanlı büyük Alim için İstanbul’da gıyabı Cenaze namazı kılındı Google+

Doğu Türkistanlı alimin gıyabi cenaze namazı kılındı

Çin hapishanelerinde şehid olan Doğu Türkistan’ın alimlerinden Abulahad Mahdum’un gıyabi cenaze namazı bugün cuma namazını müteakip Fatih Camii’nde kılındı Google+