Uygur Türkleri
Anasayfa » Faaliyetler » Bir adım-bir ses Bir kadem-bir avaz Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği basın açıklaması

Bir adım-bir ses Bir kadem-bir avaz Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği basın açıklaması

Saygıdeğer Basın Mensupları, kıymetli misafirler,

Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği öncülüğünde tertip edilen bu yürüyüşe katıldığınız ve sesimizin duyulmasına verdiğiniz katkı dolayısıyla sizlere milletimiz adına şükranlarımızı sunuyoruz.

“Bir adım-bir ses/Bir kadem-bir avaz” sloganı ile gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikle işgalci Çin idaresinin Doğu Türkistan’daki baskı, zulüm, asimilasyon ve insanlık dışı cinayetlerini uluslararası kamuoyunun bir kez daha gündemine taşımak ve Doğu Türkistan’da kadın olmanın zorluklarına dikkat çekmek istedik.

Son 6 aydır Doğu Türkistan’da neler oluyor?

Kaç ananın yüreği sızlıyor, gözyaşları dinmiyor?

Kaç evlat anasız-babasız kaldı?

Kaç hane söndü haberiniz var mı?

Doğu Türkistan’da yaşayan 40 milyona yakın Müslüman kardeşimizin durumuna ne kadar daha sessiz kalınacak?

Hür dünyanın bekçileri (!), demokrasi havarileri, insan hakları savunucuları ne kadar daha bu zulme üç maymunu oynanacak?

Duyun artık sesimizi; din adına, millet adına, ve dahi kaldıysa eğer insanlık onur ve şerefi adına…

Kadim Türk-İslam beldesi can Doğu Türkistanımızda “eğitim kampı” adı altında 1 milyondan fazla kardeşlerimiz, süresi belirsiz bir şekilde, dinsizleştirme, milli kimliklerinden uzaklaştırma, beyin yıkama, bir nevi “ikna kampları”nda inim inim inlemektedir.

  1. yüzyılın hür dünyasında Doğu Türkistan’da tüm iletişim vasıtaları erişime kapatılmış vaziyettedir. İnternet çalışmamakta, telefon mesajlaşmaları kontrol edilmekte, sosyal medya kullanılmamaktadır. Telefonlarında dini veya milli ifadeler bulunanlar tutuklanmakta, hapse atılanlardan bir daha haber almak neredeyse imkansız hale gelmiştir. Hapse atılmış evlatlarının, eşlerinin naaşlarına ulaşabilenler ise kendilerini şanslı görmekteler. Bu yönüyle Doğu Türkistan hür dünyadan tecrit edilmiş bir nevi açık hapishaneye çevrilmiş durumdadır.

Saygıdeğer basın mensupları, değerli misafirler,

Çin idaresinin Doğu Türkistan’da akla ziyan son projesi akrabalık bağlarının geliştirilmesi adı altında “Kardeş Aile” projesi yürütülmektedir. Bir bahane ile hapse atılan erkeklerin evlerine Çinli erkekler yerleştirilmekte, namahrem bir yabancı erkekle aynı evde yaşamak zorunda bırakılan kardeşlerimizin özel hayatları didik didik edilmekte, bu suretle gündelik hayatın 24 saatinde ailelerimiz kontrol altında tutulmaktadır. Her birey bu vasıta ile gündelik hayatların normal seyrinde devam ettirilmeye zorlanmakta, bu vesile ile iki farklı toplumu kaynaştırmak suretiyle rehabilite etmeye çalışmaktadırlar.  Doğu Türkistanlıların evlerine yerleştirilenlerin ailelerimizi kendi hizmetçileri gibi kullanmaları yetmiyormuş gibi, tecavüze uğrayan kadınlarımız ve genç kızlarımızın utançla yaşamaktansa intihar etmeyi yeğledikleri haberlerini almaktayız. Hangi vicdan sahibi insan bu yüzkarası, insanlıktan nasibini almamış insan kılıkla yaratıkların yaptıklarına göz yumabilir, bunlara göz yumanlar nasıl insanız diyerek ortalıkta dolaşabilir.

Hapse atılan kardeşlerimizin maalesef birçoğundan haber alınamamaktadır. Ailelerine birçoğunun ölüleri dahi haber verilmemekte, hapishanelerde işkenceden hayatlarını kaybedenlerin sayıları endişe verici boyuta ulaşmış durumdadır. Ölülerinin naaşlarını almaya gidenlere çıkarılan güçlükler ciltler dolusu kitaplar yazılacak boyutlara varmıştır. Naaşları teslim alınan kardeşlerimizin bir çoğunun iç organlarının boşaltılmış olduğu haberleri bizleri derin endişelere sevk etmektedir.

Artık sesimizi, avazımızı duyun,

Artık sabrımızın kalmadığını, yüreklerimizin parçalandığını görün,

Artık kadim Doğu Türkistanımızda olup-bitenleri dile getirin,

Artık ben insanım diyen herkesten Doğu Türkistan’da yaşatılan bu insanlık suçlarına karşı üç maymunun oynanmamasını, din adına, millet adına ve dahi insanlık adına arz ve talep ediyoruz.

Bir Milyon Doğu Türkistanlı terbiye merkezleri adı altında Nazi kamplarında insanlık dışı uygulamalara maruz bırakılmaktadır. Şu anda açık ceza evi haline getirilen Doğu Türkistan’da anneler ve çocuklar ağır travmalar yaşamakta daha kaç nesil bedel ödeyecek ve buna sessiz kalacağız.

Unicef’i göreve çağırıyoruz milyonlarca çocuk psikolojik olarak bunalım yaşamaktadır.

BM ve Unicef’ten acil olarak bağımsız gözlemci gönderilmesini talep ediyoruz.

Saygılarımızla

Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği Adına

Münevver Özuygur

x

Check Also

Beşiktaş Kaymakamı ziyaret ettik

Göç İdaresi Genel Müdürlüğünde Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığından Beşiktaş Kaymakamlığına Atanan yiğit ve adam gibi adam kardeşimiz sayın Önder BAKAN beye bugün mesaisini başladığı makamında Doğu Türkistan Stklar Birliği üyesi bir gurup heyetle hayırlı olsun ve İstanbul’a hoş geldin karşılaması yaptık. Google+

Çin İşgalinin 69.yıl dönemi dolaysıyla Çin konsolosluğu önünde protesto yapıldı

Doğu Türkistanlılar, Çin’in Doğu Türkistan’ı işgalinin 69. yıl dönümü dolayısıyla Sarıyer’deki Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde eylem yaptı. Basın açıklamasının ardından polis bariyerlerini aşmak isteyenler kısa süreli arbedeye neden oldu. Google+