Uygur Türkleri
Anasayfa » Haberler » 200 civarında Doğu Türkistanlı hanımlar “Vicdan Konvoyu” katıldı

200 civarında Doğu Türkistanlı hanımlar “Vicdan Konvoyu” katıldı

Vicdan Konvoyu, Suriyeli kadınların sesi olacak

Vicdan Konvoyu, Suriye’de Esed rejiminin hapishanelerinde hukuka aykırı şekilde tutulan kadınların sesini duyurmak için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde sınırda olacak.

Suriye’de Esed rejiminin hapishanelerinde hukuka aykırı şekilde tutulan ve her gün işkence edilen kadınların seslerini Dünyaya duyurmak için düzenlenen, “Vicdan Konvoyu” İstanbul Yeni kapıdan Hatay’a doğru yola çıktı.
Doğu Türkistan STKlar Birliğinin tertip etmesiyle 200 civarında Doğu Türkistanlı hanımlar “Vicdan Konvoyu” katıldı. zulüm nerede yapıldıysa zulümdür. Zalim Zalimdir. Zalim Edesin Suriye’de yaptığı zulmün ile işgalci Çin recmin Doğu Türkistan’da yaptığı zulmün hiç bir farkı yoktur. zalime karşı mazlumun yanında olmak bizlerin insani borcumuzdur.

Suriye’deki iç savaş 7 yıldır devam ediyor. Bu süreçte 13 bin 500 kadın, Beşşar Esed rejimi tarafından hukuka aykırı şekilde hapsedildi, cinsel saldırı ve işkenceye maruz kaldı.

Suriyeli tutsak kadınlar için yola çıktılar

Hapishanelerde hala 417’si kız çocuğu olmak üzere 6 bin 736 kadın var.

Dünyanın dört bir yanından kadınlar, Esed rejimi mağduru kadınların sesi olmak için İstanbul’da bir araya geldi.

“Dünya neden sessiz kalıyor?”

Kadınlar, Esed rejiminin politikalarını protesto etti.

“21. yüzyıldayız Esed neden kadınları hapse atıyor, neden işkence yapıyor? Dünya neden buna sessiz kalıyor? Artık yeter.”

“Bosna’da aynısını yaşadık”

Srebrenitsa katlimanı yaşayan Bosnalı kadınlar da gruptaydı.

“Biz de Bosna’da aynısını yaşadık. Biz de herkese bir mesaj vermeye geldik. Güçlü olun, bir olun, biz sesimizi sizin için Bosna’dan getirdik. Biz de benzer şeyleri yaşadık onlarla aynı şeyleri hissediyoruz.”

“Haykırışımız zindanları yıkacak”

Kadınlar, Vicdan Konvoyu için 50 araçla yola çıktı.

“Hatay’da dünya kadınlarının ortak deklarasyonu yayınlanacak. Onların çığlığını sessiz bir eylemle duyurmaya çalışacağız. Biz isteriz ki kadınların haykırışı zindanları yıkacak.”

Dünya Kadınlar Günü’nda sınırdalar

Katılımlarla 200’ü bulacak Vicdan Konvoyu’nun, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Suriye sınırında olması planlanıyor.

bu Vicdan Konvoyun Suriyedki ve Doğu Türkistandakı ve tüm islam alemdeki Mazlumların zulümden kurtuluşuna vesile olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ederiz.

x

Check Also

GIYABİ CENAZE NAMAZINA DAVET

Çin işgal altındaki Doğu Türkistan’da hapishanede şehit edilen din Alimi Abdulahad Barat Mahsum Hacim için İstanbul’da gıyabi cenaze namazı kılınacak. Merhum Doğu Türkistan halkı İçin tüm hayatı boyunca büyük hizmetler yapan, Doğu Türkistan halkının bekası yolundan Çok acı ve ıstıraplar çekmiş hapiste yatmış çok önemli şahsiyettir. 86 yaşındaki Abdulahad Barat Mahsumun şehit edilmesi özerine bu Cuma yanı 1 Haziran 2018 Fatih Camiinde Cuma namazından sonra gıyabi cenaze namazı kılınıp ardından basın açıklaması yapılacaktır. Tüm duyarlı kardeşlerimizi ve dava arkadaşlarımızı bekliyoruz. Doğu Türkistan STKlar Birliği Platformu. Google+

Abdulahad Mahsum Hapishanede işkenceyle şehit edildi

Çin, işgal ettiği Doğu Türkistan’da Müslümanlara yönelik baskılarını her geçen gün artırıyor. Doğu Türkistan’ın önde gelen isimlerinden olan Abdulahad Mahdum, işkence gördüğü Çin hapishanesinde 86 yaşında şehit edildi. Google+