Uygur Türkleri
Anasayfa » Haberler » ABD’de çalışan Uygur gazetecinin 20 akrabası tutuklandı

ABD’de çalışan Uygur gazetecinin 20 akrabası tutuklandı

ABD’de çalışmak zorunda kalan Uygur gazeteci Gülçehra Hoca’nın 20 akrabası Doğu Türkistan’da Çinli yetkililer tarafından tutuklandı.

ABD’de çalışmak zorunda kalan Uygur gazeteci Gülçehra Hoca’nın 20 akrabası Doğu Türkistan’da Çinli yetkililer tarafından tutuklandı. Doğu Türkistan’a dair en önemli haber ajanslarından biri olan Özgür Asya Radyosu’nda (RFA) 17 yıldır çalışan Gülçehra Hoca’nın akrabaları suçsuz şekilde tutuklandı.

Doğu Türkistan’da insan hakları ihlallerinin bir diğer boyutu da insanların akrabaları üzerinden şantajı. Hükümete karşı olan bir kişinin sözde suçu tüm ailesini ve akrabalarını zor duruma sokuyor. Uygur öğrencilere zorla ülkeye dönme çağrısı yapan Çin hükümeti öğrencileri de ailelerini tutuklamakla tehdit edilmişti. Geçtiğimiz aylarda da Dünya Uygur Kurultayı Onursal Başkanı Rabia Kadir’in ülkede bulunan oğulları ve akrabaları tutuklanmıştı.

Gülçehra Hoca, Facebook hesabında yaptığı paylaşımda annesinin, babasının, kardeşlerinin ve diğer akrabalarının kendisi gazeteci olduğu için tutuklandığını duyurdu. Uluslararası Af Örgütü de Gülçehra Hoca’nın 8 kuzeninin tutuklandığını duyurdu.

Yurtdışında olan birçok Uygur ailelerinin tutuklanmaması için onlarla konuşmuyor ve eğer bir açıklama yapacak olurlarsa isimlerini değiştiriyor. Doğu Türkistan’a atanan sömürge valisi Chen Quanguo döneminde belli hanelerin üyelerinden birinin suç işlemesi tüm hane üyelerinin tutuklanacağına dair bir kararname çıkarıldı. Yarım milyondan fazla Uygur’un Chen Quanguo’nun açtığı toplama kamplarında mahkeme önüne çıkarılmadan tutulduğu biliniyor.

Gazetecileri Koruma Komitesi Asya direktörü Steven Butler da konu ile bir açıklama yayınlayarak:“Gazetecilerin ailelerini cezalandırmak Çin’in vahşiliğin ötesine geçtiğini gösteriyor.” dedi. Bu olay RFA’nın Uygur servisinde çalışan beşinci Uygur muhabirin yaşadığı bir durum. Daha önce de Şöhret Hoşur, Memetcan Cuma, Kurban Niyaz ve Eset Süleyman adlı Uygur muhabirlerin aileleri tutuklanarak kendilerine şantaj yapılmıştı.

QHA

x

Check Also

Genel Başkanımız Hidayet Oğuzhan İstişare toplantıda Doğu Türkistan meselesini anlattı

Türkiye’nin önde gelen Sivil Toplum kuruluşları İHAK’ın( İnsan Hakları ve Adalet Hareketi ) öncülüğünde Doğu Türkistan’da Çin Nazi Kampları meselesini değerlendirme İstişare Toplantısında bir araya geldi.   Her geçen gün Doğu Türkistan’dan sayısız şikâyetler geliyor son Doğu Türkistan’da da Çin yönetiminin onlarca senedir devam eden baskısına, Uygurların “Nazi kampları” diye isimlendirdiği kamplar eklenince, kayıtsız kalmanın vebali hepimizi tedirgin etmeye başladı. İHAK Merkezinde,İHH,uluslararası Hukukçular Birliği,TGTV, insan ve Medeniyet Hareketi, Hukukcular Derneği, Medeniyet İlim Kültür Dayanışma Derneği, Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, Özgür Der, Doğu Türkistan Maarif Derneği , Doğu Türkistan Stklar Birliği,Uluslararası Müslüman Alimler Derneği, Ehli Sünnet Alimleri Birliği, Mazlum Der,  gibi ...

İDSB toplantısında Doğu Türkistan konusu dile getirildi

Cemiyetimizin de Üyesi olduğu İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliğinin 24. Konsey Toplantısı Düsseldörf Almanya’da başlamıştır.  Google+