Uygur Türkleri
Anasayfa » Haberler » Kazakistan’dan Çin’e Doğu Türkistan notası

Kazakistan’dan Çin’e Doğu Türkistan notası

Kazakistan’dan Çin’e Doğu Türkistan ‘nota’sı

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı, Çin’de etnik Kazakların büyük baskıya maruz kalması ile ilgili komşu ülkeye diplomatik nota gönderdi.

Kazakistan.kz’nin aktardığına göre Çin’de etnik Kazakların büyük baskıya maruz kaldığına ilişkin raporlar doğrulandı. Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov, oluşan durumu açıklığa kavuşturmak için Kazakistan Dışişleri Bakanlığı’nın Çin’e diplomatik nota gönderdiğini açıkladı.

Daha önce, Kazak basınında “Doğu Türkistan’da etnik Kazakların Uygurlarla beraber gözaltına alındıkları ve tutuklananlar arasında Kazakistan vatandaşlığına geçmiş Çinli Kazakların da bulunduğuna dair haberler yer almıştı. Hali hazırda Çin’de ceza infaz kurumlarında tutulan Kazakistan vatandaşlarının aileleri, yakınlarının suçsuz yere tutuklu olduklarını açıklayarak Kazak hükümetinden yardım talep etmişti.

Konu ile ilgili gazetecilerin sorularını cevaplayan Kayrat Abdrahmanov,

“Bu sorunu kontrol altında tutuyoruz. Gözaltına alınan vatandaşlarımızın yakınları bize gerekli bilgileri verdi. O veriler doğrulandıktan sonra Çin tarafına resmi olarak diplomatik kanallar yoluyla bir diplomatik nota gönderdik. Detaylı bilgi edindikten sonra, talepte bulunan Kazakistan vatandaşlarının yakınlarına tüm ayrıntılarıyla (belgeleri) vereceğiz. Onlarla da yakın temastayız.” diye konuştu.

x

Check Also

Ölüm haberi aylar sonra geldi! Büyük acı

Doğu Türkistan’ın önemli merkezlerinden Hoten’in önde gelen din bilgini ve eğitimci 86 yaşındaki Abdulahat Mahdum’un 2016 yılından beri hapsedildiği bir Çin hapishanesinde 7 ay önce hayatını kaybettiği açıklandı. Google+

Doğu Türkistan’da tehlikeli gerilim!

Doğu Türkistan’da tüm camilere, ulusal bayrağı göndere çekmeleri, vatanseverlik ruhunu ilerletmeleri ve millet kavramını güçlendirmek için sosyalist değerleri vurgulamaları çağrısında bulunulduğu belirtildi. Çin Komünist Partisi’nin resmi yayın organlarından “Global Times” gazetesinin Çin İslam Cemiyeti’ne dayandırdığı haberde, ülkedeki tüm camilere, ulusal bayrağı göndere çekmeleri, vatanseverlik ruhunu ilerletmeleri ve millet kavramını güçlendirmek için sosyalist değerleri vurgulamaları çağrısında bulunulduğu belirtildi. Çin zulmü altında ibadetlerini yerine getirmeye çalışan Müslümanlar bu kez de ırkçı bir saldırıyla karşı karşıya kaldı. İddialara göre Çin İslam Cemiyeti, tüm camilerin Çin Anayasası, sosyalist değerler ve Çin kültürü konusunda bilgi sahibi olması gerektiği konusunda değişikliğe gitmeye karar verdi. Müslümanların ibadetlerini ...