Uygur Türkleri
Anasayfa » Haberler » Kazakistan’dan Çin’e Doğu Türkistan notası

Kazakistan’dan Çin’e Doğu Türkistan notası

Kazakistan’dan Çin’e Doğu Türkistan ‘nota’sı

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı, Çin’de etnik Kazakların büyük baskıya maruz kalması ile ilgili komşu ülkeye diplomatik nota gönderdi.

Kazakistan.kz’nin aktardığına göre Çin’de etnik Kazakların büyük baskıya maruz kaldığına ilişkin raporlar doğrulandı. Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov, oluşan durumu açıklığa kavuşturmak için Kazakistan Dışişleri Bakanlığı’nın Çin’e diplomatik nota gönderdiğini açıkladı.

Daha önce, Kazak basınında “Doğu Türkistan’da etnik Kazakların Uygurlarla beraber gözaltına alındıkları ve tutuklananlar arasında Kazakistan vatandaşlığına geçmiş Çinli Kazakların da bulunduğuna dair haberler yer almıştı. Hali hazırda Çin’de ceza infaz kurumlarında tutulan Kazakistan vatandaşlarının aileleri, yakınlarının suçsuz yere tutuklu olduklarını açıklayarak Kazak hükümetinden yardım talep etmişti.

Konu ile ilgili gazetecilerin sorularını cevaplayan Kayrat Abdrahmanov,

“Bu sorunu kontrol altında tutuyoruz. Gözaltına alınan vatandaşlarımızın yakınları bize gerekli bilgileri verdi. O veriler doğrulandıktan sonra Çin tarafına resmi olarak diplomatik kanallar yoluyla bir diplomatik nota gönderdik. Detaylı bilgi edindikten sonra, talepte bulunan Kazakistan vatandaşlarının yakınlarına tüm ayrıntılarıyla (belgeleri) vereceğiz. Onlarla da yakın temastayız.” diye konuştu.

x

Check Also

Genel Başkanımız Hidayet Oğuzhan İstişare toplantıda Doğu Türkistan meselesini anlattı

Türkiye’nin önde gelen Sivil Toplum kuruluşları İHAK’ın( İnsan Hakları ve Adalet Hareketi ) öncülüğünde Doğu Türkistan’da Çin Nazi Kampları meselesini değerlendirme İstişare Toplantısında bir araya geldi.   Her geçen gün Doğu Türkistan’dan sayısız şikâyetler geliyor son Doğu Türkistan’da da Çin yönetiminin onlarca senedir devam eden baskısına, Uygurların “Nazi kampları” diye isimlendirdiği kamplar eklenince, kayıtsız kalmanın vebali hepimizi tedirgin etmeye başladı. İHAK Merkezinde,İHH,uluslararası Hukukçular Birliği,TGTV, insan ve Medeniyet Hareketi, Hukukcular Derneği, Medeniyet İlim Kültür Dayanışma Derneği, Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, Özgür Der, Doğu Türkistan Maarif Derneği , Doğu Türkistan Stklar Birliği,Uluslararası Müslüman Alimler Derneği, Ehli Sünnet Alimleri Birliği, Mazlum Der,  gibi ...

İDSB toplantısında Doğu Türkistan konusu dile getirildi

Cemiyetimizin de Üyesi olduğu İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliğinin 24. Konsey Toplantısı Düsseldörf Almanya’da başlamıştır.  Google+