Anasayfa » Haberler » Kazakistan’dan Çin’e Doğu Türkistan notası

Kazakistan’dan Çin’e Doğu Türkistan notası

Kazakistan’dan Çin’e Doğu Türkistan ‘nota’sı

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı, Çin’de etnik Kazakların büyük baskıya maruz kalması ile ilgili komşu ülkeye diplomatik nota gönderdi.

Kazakistan.kz’nin aktardığına göre Çin’de etnik Kazakların büyük baskıya maruz kaldığına ilişkin raporlar doğrulandı. Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov, oluşan durumu açıklığa kavuşturmak için Kazakistan Dışişleri Bakanlığı’nın Çin’e diplomatik nota gönderdiğini açıkladı.

Daha önce, Kazak basınında “Doğu Türkistan’da etnik Kazakların Uygurlarla beraber gözaltına alındıkları ve tutuklananlar arasında Kazakistan vatandaşlığına geçmiş Çinli Kazakların da bulunduğuna dair haberler yer almıştı. Hali hazırda Çin’de ceza infaz kurumlarında tutulan Kazakistan vatandaşlarının aileleri, yakınlarının suçsuz yere tutuklu olduklarını açıklayarak Kazak hükümetinden yardım talep etmişti.

Konu ile ilgili gazetecilerin sorularını cevaplayan Kayrat Abdrahmanov,

“Bu sorunu kontrol altında tutuyoruz. Gözaltına alınan vatandaşlarımızın yakınları bize gerekli bilgileri verdi. O veriler doğrulandıktan sonra Çin tarafına resmi olarak diplomatik kanallar yoluyla bir diplomatik nota gönderdik. Detaylı bilgi edindikten sonra, talepte bulunan Kazakistan vatandaşlarının yakınlarına tüm ayrıntılarıyla (belgeleri) vereceğiz. Onlarla da yakın temastayız.” diye konuştu.

x

Check Also

Uygur Türkü kadınlar 17 ülkede Çin’i protesto etti

Dünya Uygur Kurultayı’nın çağrısı ile Uygur kadınlar dünyanın dört bir yanında Çin’i protesto etti. Google+

Bir adım-bir ses Bir kadem-bir avaz Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği basın açıklaması

Saygıdeğer Basın Mensupları, kıymetli misafirler, Doğu Türkistan Teşkilatlar Birliği öncülüğünde tertip edilen bu yürüyüşe katıldığınız ve sesimizin duyulmasına verdiğiniz katkı dolayısıyla sizlere milletimiz adına şükranlarımızı sunuyoruz. Google+