Uygur Türkleri
Anasayfa » Haberler » Dünya Türk Birliği Merkezinde Doğu Türkistan konusu

Dünya Türk Birliği Merkezinde Doğu Türkistan konusu

17 Şubat 2018 cumartesi günü, Dünya Türk Birliği Merkezi, Ankara Türk Tarih Kurumu konferans salonundaki tanıtım toplantısı yapıldı. toplantıya bazi Bakanlar, milletvekiller, Türk dünyasının onlarca konfederasyon, fedarasyon, ve dernek başkanlarının katıldı. toplantı  saat 14:30 – 18:30 kadar devam etti.
Doğu Türkistan’a temsilen konuşmacı olarak davet edilen  gazeteci yazar Mirkamil Kaşgarlı,  Doğu Türkistan’ın güncel durumu hakkında sunum yaptı. bu güzel toplantıda, Oğlu Mücahit Kaşgarlı de Şiir seslendirerek Doğu Türkistan’ın feryadına tercüman oldu.

bu konuda Fecebook sayfısında açıklama yapan Gazeteci yazar Mirkamil Kaşgarlı,  Doğu Türkistan konusu hakkında sunum yaptığı dolaysıla duyduğu memnuniyeti dile gettirek şöyle diyor: Bize bu önemli fırsatı sunan bu muhteşem buluşmayı organize eden “Birleşen Yürekler Derneği” başkanı ve her zaman Doğu Türkistan devasına omuz veren Sayın Yasemin Meydan Yeşilhisar ablamıza milletimiz adına sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Sayın Yasemin Meydan Yeşilhisar ablamızdan Allah razı olsun, gücüne güç, sesine ses katsın inşallah.

x

Check Also

Ölüm haberi aylar sonra geldi! Büyük acı

Doğu Türkistan’ın önemli merkezlerinden Hoten’in önde gelen din bilgini ve eğitimci 86 yaşındaki Abdulahat Mahdum’un 2016 yılından beri hapsedildiği bir Çin hapishanesinde 7 ay önce hayatını kaybettiği açıklandı. Google+

Doğu Türkistan’da tehlikeli gerilim!

Doğu Türkistan’da tüm camilere, ulusal bayrağı göndere çekmeleri, vatanseverlik ruhunu ilerletmeleri ve millet kavramını güçlendirmek için sosyalist değerleri vurgulamaları çağrısında bulunulduğu belirtildi. Çin Komünist Partisi’nin resmi yayın organlarından “Global Times” gazetesinin Çin İslam Cemiyeti’ne dayandırdığı haberde, ülkedeki tüm camilere, ulusal bayrağı göndere çekmeleri, vatanseverlik ruhunu ilerletmeleri ve millet kavramını güçlendirmek için sosyalist değerleri vurgulamaları çağrısında bulunulduğu belirtildi. Çin zulmü altında ibadetlerini yerine getirmeye çalışan Müslümanlar bu kez de ırkçı bir saldırıyla karşı karşıya kaldı. İddialara göre Çin İslam Cemiyeti, tüm camilerin Çin Anayasası, sosyalist değerler ve Çin kültürü konusunda bilgi sahibi olması gerektiği konusunda değişikliğe gitmeye karar verdi. Müslümanların ibadetlerini ...