Uygur Türkleri
Anasayfa » Basın Açıklamaları » Uygur muhacirlerini  Çine iade etmemelerini talep ediyoruz

Uygur muhacirlerini  Çine iade etmemelerini talep ediyoruz

Doğu Türkistan teşkilatlar birliği Malezya hükumetinden  Uygur muhacirlerini  Çine iade etmemelerini talep ediyoruz.

Malezya hükumeti Başbakanına ve Dış işleri bakanlığına çağrı

Çinin baskılarına maruz kalarak kendi öz yurtlarını terk etmek zorunda kalan Doğu Türkistanlı Uygur kardeşimiz  iki ay önce Tayland hapishanesinden firar etmiş olup, şuan Malezya’da   tutulmakta. Onlar aslından Taylan’da  yasa dışı yollarla girdikleri gerekçesiyle 2014 yılından bu yana  Tayland hapishanesine atılmıştı. Bu gün basında Çin resmi dairelerinin Malezya hükumetinden o Uygurların iadesini talep ettiği belirtildi. Biz muhaceretteki Uygurlar Malezya hükumetinden onların Çine iade edilmemesini talep ediyoruz.

08/06/2015 tarihinde  Tayland  hükumetinin Çine iade ettiği 109 günahsız Uygur’un  akıbetinin ne olduğunu hiç kimse bilmemektedir. Onlar sessiz sedasız kaybolup gitti. Çin onların hakkında uluslararası camiaya bilgi vermekten kaçtı. Malezya’da  gözaltında bulunan 11 Uygur kardeşimizin akıbetinin’de, Tayland’dan Çine iade edilen 109 Uygur’a  benzemesinden endişe etmekteyiz.

Onların Çinin baskılarından kaçarak Tayland üstünden Malezya’ya geçmelerinden başka her hangi suçları yoktur. Sadece bir insan ve Müslüman olması sebebiyle dini ve milli kültür hürriyeti ile insan gibi yaşama arzusundan başka hiçbir maksadı  yoktur. Bu yüzden Malezya hükumetini bu meseleye  insani ve İslami açıdan bakması bu Uygurların hak ve hukukunu koruma ve adil çözümler üretmesi için çağrıda bulunuyor. Böylelikle Çine iade edilmeyeceğine dair garanti vermesini talep ediyoruz. Çünkü onlar Çine iade edilirse uzun süreli hapis cezasına çarptırılacaklar ve hayati tehlikeye uğrayacaklardır.

Bunun için biz Türkiye’de  faaliyet yürütmekte olan 8 Uygur taşkilatları birliği olan ‘’Doğu Türkistan teşkilatlar birliği’’ olmamız sebebiyle Malezya hükumetinde  din kardeşlerin olan Müslüman Uygurları Çine iade etmeden serbest bırakmasını talep ediyoruz.

Saygılarımızla:

Doğu Türkistan teşkilatlar birliği – Türkiye

Doğu Türkistan teşkilatlar birliğine üye dernek ve vakıflar:

Doğu Türkistan maarif ve dayanışma derneği

Doğu Türkistan ulemalar birliği derneği

Doğu Türkistan gençler ve kültür derneği

Satuk Buğrahan ilim ve kültür vakfı

İman diyarı ilim ve yardımlaşma derneği

İsa Yusuf Alptekin vakfı

Uygur ilim marifet vakfı

Uygur ilim ve araştırma vakfı

 

x

Check Also

DOĞU TÜRKİSTAN TÜRKLERİ: AĞLAMADIĞIMIZ BİR GÜN BİLE YOK!

Sistematik insan hakları ihlalleri suçlamalarıyla gündeme gelen Doğu Türkistan’da ki Müslüman Uygur Türklerinin çocuklarının yetimhanelere gönderildiği iddia ediliyor. Google+

Çin, Uygur asıllı enerji idaresi direktörünü gözaltına aldı

Çin Ulusal Enerji İdaresi Direktörü Uygur asıllı Nur Bekri, parti disiplin kuralları ve kanunları ihlal etmekle suçlanarak gözaltına alındı Google+