Uygur Türkleri
Anasayfa » Haberler » Yeni Çin Seddi: Doğu Türkistan’ın sınırları duvarlarla örülecek

Yeni Çin Seddi: Doğu Türkistan’ın sınırları duvarlarla örülecek

Çin işgal altındaki  Doğu Türkistan Uygur Özerk Bölgesi  sınırlarının güvenlik önlemleri kapsamında duvarla örüleceği öğrenildi. Çin bu şekilde sözde “bölücü ve radikal” grupların bölgeye sızmasını önlemeyi hedefliyor. 

Çin Komünist Partisi Uygur Özerk Bölgesi sorumlusu Şöhret Zakir Çin sınırında oluşturulacak duvar hakkında Komünist Parti’nin bölgesel yıllık toplantısında bilgi verdi. Zakir: “Biz bölgede hiçbir boşluk ve kör nokta bırakmamak için elimizden gelen en iyi çabayı gösteriyoruz. Amacımız bölgedeki önemli noktaları güven altına almak.” dedi. 2017 yılında bölgedeki güvenliğin sağlandığını ve halkın daha güvenli hissettiğini ileri süren Zakir, bölücü grupların bölgede eylemler yapmasını engellemeye devam edeceklerini vurguladı.

Yeni Çin Seddi geçtiğimiz yıl Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in yıllık hedefler konuşmasında da dile getirilmişti. Çin’in güvenlik politikasına ismini veren “Demir Çin Seddi“nin sınırlarda inşa edilmesi gerektiğini Çinli yasa koyucular önünde dile getirmişti.

Doğu Türkistan’da, Chen Quanguo’nun 2016 Ağustos’unda göreve gelmesi ile beraber güvenlik önlemleri noktasında akıl almaz uygulamalar hayata geçirildi. DNA testlerinden kişisel telefonların anlık takibine, yüz tanıma sistemli kameralardan evinize zorla misafir edilen Komünist Partisi görevlilerine kadar bu tür uygulamalar ile  toplum güvenlik bahanesi ile gözaltında tutuldu. Ayrıca Uygur olmak, Türkiye gibi Müslüman ülkelere gitmek, dini ibadette bulunmak gibi özelliklerin potansiyel suçlu profilini oluşturduğu ülkede bu özelliklere sahip olan kişiler “eğitim kampları” adı altında yargı önüne çıkmadan hapsedildi.

QHA

x

Check Also

TÜRKİYEYE YAPILAN EKONOMİK SALDIRI KARŞISINDA DEVLETİMİZİN YANINDAYIZ.

TÜRKİYEYE YAPILAN  EKONOMİK SALDIRI KARŞISINDA DEVLETİMİZİN YANINDAYIZ. Google+

“ Doğu Türkistan Stklar Birliği “ Heyeti Ankara’da Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne ziyarette bulundu

Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşların Çatısı olan “ Doğu Türkistan Stklar Birliği “ Heyeti Ankara’da Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne ziyarette bulundu. Göç idaresi genel müdürü sayın Abdullah AYAZ ve Daire başkanı sayın Önder BAKAN beylerle görüştü. Mülakat esnasında Türkiye’deki uygur mühacirlerinin her türlü sıkıntıların dile getirdik, inşallah hayırla neticelenmesinler duacıyız. ziyaret sonunda plaketlerimizi takdim ettik. Google+