Anasayfa » Haberler » Çin, Kazakistan vatandaşını dahi Nazi Eğitim Kampı’na kapattı

Çin, Kazakistan vatandaşını dahi Nazi Eğitim Kampı’na kapattı

Çin, Kazakistan vatandaşını dahi Nazi Eğitim Kampı’na kapattı

1976 yılında Doğu Türkistan’da doğan Ömür Ali 2006 yılında Kazakistan’a yerleşti ve 2008 yılında Kazakistan vatandaşı oldu.

Bir akraba ziyareti için 2017 Mart ayında Doğu Türkistan’a gelen Ömür Ali 26 Mart tarihinde Çin polisleri tarafından tutuklandı ve 8 ay boyunca hapse mahkum edildi. Ardından 20 günden fazla faşist Çin yönetiminin “Nazi Eğitim Kampı”nda kaldı.

Kazakistan’daki akrabaları ve Kazakistan hükümetinin çabasıyla şikayetçi olmamak şartıyla 4 Kasım 2017 tarihinde Kazakistan’a
dönen Ömür Ali, kamp hayatını şöyle anlattı :

“ Meslek Eğitim Merkezi” adı verilen bu kampların durumu çok kötü. Benim kaldığın kampta tutuklu olanların %80’i Uygur Türk’ü, %20’si ise Kazak Türk’ü, başka millet yok… 16 yaş üzerindeki her kesimden insan var. Çok küçük odalarda 20 kişi beraber kalıyor ve insanların sadece Çince konuşması gerekiyor. Haftada bir kere duş alınmasına müsaade ediyor. Uyku vakti akşam 12’den sabah 6’ya kadar. Sabah 7’de bayrak merasimi yapılıyor ve sesli şekilde Çin milli marşı söylenmeye zorlanıyor. Sabah 9’dan akşama kadar siyasi eğitim dersleri veriliyor ve haftada bir sınav yapılıyor. Her yemekten önce Çin Komünist Partisi’ne ve Şi Jin Ping’e teşekkür edilmesi gerekiyor. Ben oradayken kimsenin bırakıldığını görmedim. Polisin bana söylediğine göre, bu kampa gelenlerin burada en az bir yıl kalması gerekiyormuş. İçerdeki şartların o kadar kötü olmasına rağmen ben hasta olduğumda oradaki arkadaşlar kendi yemeklerini bana verdi. Bana yardım etti, bunları asla unutmam.”

Doğu Türkistan’daki bu tür “Nazi Eğitim Kampları”ında en az 800 bin kişinin tutuklu olduğu biliniyor.

QHA

x

Check Also

Doğu Türkistan asimile ediliyor

Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’da Müslümanlara dinini yaşama şansı tanınmazken, bölgeyi İslâm’dan uzaklaştırmak için her geçen gün yeni bir Çin zulmü icat ediliyor. Sakal bırakmak, başörtüsü takmak, Kur’an-ı Kerim okumak ve namaz kılmanın bile yasak olduğu ülkede şimdi de Çinli iskân edilerek asimilasyon programı başlatıldı. Doğu Türkistan’da Çin’in 1884’ten bu yana uzun yıllardır yürüttüğü asimile siyaseti ve polis devleti baskısı korkunç boyutlara ulaştı. Doğu Türkistan’ı olası bir direnişle kaybedeceğini düşünen ve bu yüzden baskıyı artıran Çin yönetimi, yaptığı zulmü meşrulaştırmak için masum Müslümanlara karşı “terör yaftasını” kullanıyor. Çin devleti Doğu Türkistan’da yapmış olduğu mezalime karşı dünyanın tepkisini çekmemek adına terör ...

öğrencilere Doğu Türkistan konusu anlatıldı

Türkiyenin geleceği Doğu Türkistan’ı Dinliyor. Google+