Anasayfa » Faaliyetler » Doğu Türkistan Uygulama komitesi kurulsu

Doğu Türkistan Uygulama komitesi kurulsu

Doğu Türkistanlı Sivil Toplum Kuruluşları Doğu Türkistan’ın Her Geçen Gün Kötüleşen Durumu ile ilgili Genişletilmiş İstişare Toplantısı Düzenledi.

İstanbula’da faaliyet yürütmekte olan 8 Doğu Türkistanlı STK’lar son zamanlarda Çin rejiminin Doğu Türkistan’da arttırdığı zulmü ve baskıların dayanılmaz hale gelmesi ve buna karşın Türk İslam aleminin sessiz kalması nedeniyle Sıkıntıların Türkiye başta olmak üzere bütün Dünya genelinde Doğu Türkistan diasporasının ortak bir strateji ve dayanışma içerisinde somut icraatlara müracaat etmek ve Doğu Türkistan meselesini diasporanın bulunduğu bütün ülke ve bölgelerde gündeme getirmek toplumlar ve devletin alakadar olması ve sahiplenmesi için yapılacak bir takım çalışmaları müzakere etmek için genişletilmiş istişare toplantısı düzenledi.
Toplantıda bütün dernek ve vakıflar ortak alınan karar , plan ve projeleren hızlı ve etkili bir şekilde hayata geçmesini sağlamak için acil durum icraat Komisyonu kurdu.
Bütün Doğu Türkistanlı STK’lardan teşkil eden bu komisyon diasporadaki diğer STK’lar ile de temasa geçecek.

x

Check Also

Doğu Türkistan asimile ediliyor

Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’da Müslümanlara dinini yaşama şansı tanınmazken, bölgeyi İslâm’dan uzaklaştırmak için her geçen gün yeni bir Çin zulmü icat ediliyor. Sakal bırakmak, başörtüsü takmak, Kur’an-ı Kerim okumak ve namaz kılmanın bile yasak olduğu ülkede şimdi de Çinli iskân edilerek asimilasyon programı başlatıldı. Doğu Türkistan’da Çin’in 1884’ten bu yana uzun yıllardır yürüttüğü asimile siyaseti ve polis devleti baskısı korkunç boyutlara ulaştı. Doğu Türkistan’ı olası bir direnişle kaybedeceğini düşünen ve bu yüzden baskıyı artıran Çin yönetimi, yaptığı zulmü meşrulaştırmak için masum Müslümanlara karşı “terör yaftasını” kullanıyor. Çin devleti Doğu Türkistan’da yapmış olduğu mezalime karşı dünyanın tepkisini çekmemek adına terör ...

öğrencilere Doğu Türkistan konusu anlatıldı

Türkiyenin geleceği Doğu Türkistan’ı Dinliyor. Google+