Anasayfa » Haberler » Yaşlı Müslüman kadına Komünizm marşı okuttular

Yaşlı Müslüman kadına Komünizm marşı okuttular

Çinli Yetkililerin işgal ettiği topraklardaki Müslüman azınlıklara yönelik ‘asimilasyon’ uygulamalarına bir yenisi daha eklendi.

DOAM adlı insan hakları kuruluşu tarafından yayınlanan bir videoda yaşlı bir Kazak kadının Çinli yetkililerin baskısı sonucunda Çin milli marşını söylediği görüldü.

Çin Yönetimi, söz konusu uygulamayı ‘Çinlileştirmek’ için yapıyor.

Videoda ayrıca ‘Çinlileştirilmek’ için sırada bekleyen diğer yaşlıKazak Müslüman erkek ve kadınların alkış çalarak ritim tutturulduğunu gösteren kareler var.

Çin, özellikle Türkistanlı Müslümanlara yönelik baskı politikalarıyla biliniyor. Müslümanlarca kutsal kabul edilen Ramazan ayında içki içmeye zorlanan Türkistanlılar, Muhammed, Usame ve Hamza gibi isimleri de çocuklarına veremiyorlar.

1949 yılında Çin tarafından işgal edilen Doğu Türkistan’da 25 milyon Müslüman Uygur yaşıyor. Kaynaklar işgalden bu yana yaşanan baskı veya yoksulluğa dayalı sistematik Çin politikası nedeniyle 10 milyon Müslüman Uygur’un hayatını kaybettiğini söylüyor.

Çin Hükumetinin Müslüman kadınlara tesettürü yasaklamasının ardından şapka giymeye başlayan Doğu Türkistanlılara uygulanan yeni yaptırımlar arasında şapka yasağı da var.

Erkeklerin sakal bırakması ve gençlerin oruç tutmasının yasak olduğu Doğu Türkistan’da Hacca gitmek de Çin Yönetiminin yasaklar listesi arasında yer alıyor.

Çin Milli Marşı Ne Söyler?

Kalkın! Köle olmak istemeyen insanlar!

Etimizle, kanımızla yeni Çin Şeddimizi inşa edelim!

Çin Ulusu, en tehlikeli bir döneme geldi.

Herkes son kükreyişe zorlanıyor.

Kalkın! Kalkın! Kalkın!

Onbinlerimiz tek bir yürek,

Gözümüz kapalı düşman topu üzerine ileri!

Gözümüz kapalı düşman topu üzerine ileri!

İleri! İleri! İleri!

asyanınsesi 

x

Check Also

“Çin! bir milyon Uygur tutsağı serbest bırak!”

“Çin! bir milyon Uygur tutsağı serbest bırak!” Başlatılan kampanyalara atılan imzalarla Birleşmiş Milletleri ve/veya yerel Hükumetleri harekete geçiren change.org’da Meşale Uygur Grubunca başlatılan yeni bir kampanyayla Çin Hükumetinin hapsettiği 1 milyon Uygur Türkü için harekete geçildi. Google+

Doğu Türkistan Uygulama komitesi kurulsu

Doğu Türkistanlı Sivil Toplum Kuruluşları Doğu Türkistan’ın Her Geçen Gün Kötüleşen Durumu ile ilgili Genişletilmiş İstişare Toplantısı Düzenledi. Google+