Uygur Türkleri
Anasayfa » Makaleler » Uygurların DNA örneklerinin toplanması

Uygurların DNA örneklerinin toplanması

Uygurların DNA örneklerinin toplanması

New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü 15 Mayıs günü bir rapor yayınladı. Raporda [16]Çin polislerince hukuki savunması olmayan Uygur toplumundan Çin polisi gözetiminde, şeffaflık veya gizlilik koruması olmaksızın ulusal aranabilir bir veri tabanı için bireylerden DNA topladığını açıkladı. Çin hükümetinin baskısı altında olan bir etnik azınlık bölgesi olan Uygur özerk bölgesinde bölgesel hükümetin, DNA’nın toplanması ve indekslenmesini hızlandırmak istediği hakkında ciddi endişeleri olduğunu ortaya koymaktadır. [17]Associated Press , Çin 1989 dan başlayarak azınlık Müslüman Uygurlar, göçmen işçiler, muhalifler dahil olmak üzere hükümet bu savunmasız gruplardan 40 milyon DNA örnekleri toplandığı açıklandı. DNA örneklerini toplama işi “yemin töreni” meydanlarında baskın bir şekilde hızlanmaktadır.
ABD’nin ünlü teknoloji dergisi olan [18]“Nature” (Tabiat) de Dawid kyranoski’nin konu hakkında dikkat çekici bir makalesi yayınlandı. O, Çinin Uygurların DNA’sını siyasi amaç için kullanacağını yazdı ve iddiasını teyit edecek kanıtları ortaya koydu. “Nature” dergisi, Urumçi emniyet müdürlüğü tarafından satın alınan DNA toplama, inceleme ve saklama cihazlarını satan ABD firmasına ulaşmış. DNA ekipmanı satan Massachusetts eyaletindeki şirket Urumçi emniyet müdürlüğüne [19]değeri 12 milyon dolar olan 8 takım donanım satmıştır. Bu cihazlar ile her gün 10 bin kişinin DNA örneğini almak mümkün. Bu modern teknoloji ile donatılan cihazlar ile alınan DNA örnekleri, suç işlenen mekânda alınan DNA örnekleri ile hatta kan bağı olan akrabaların DNA örnekleri ile karşılaştırıp sonuca varmak mümkün. Urumçi emniyet müdürlüğü bu firmadan DNA örneği alınan kişinin göz rengi ve diğer fiziki özelliklerini ayrıt edebilecek cihazları da satın almıştır. “Natura” dergisinin muhabiri, Urumçi emniyet müdürlüğünü defalarca arayıp DNA ekipmanlarını satın alma amaçlarını sormuş. Ancak, her defasında sorusu cevapsız bırakılmış ve telefonları yüzüne kapatılmıştır. Dergi, Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da DNA ambarının ötesinde bir laboratuvar kurma planı olduğunu yazmaktadır.
“Nature” dergisine demeç veren Japon Tokyo Üniversitesi gen araştırma uzmanı Prof. Dr. Sumi sugano, “satın alınan ekipmanların sayısı ve kapasitesi bakımından baktığımızda amacın savcılıkta DNA örneklerini karşılaştırmaktan çok fazla işler yapılması amaçlanmaktadır.” Diyor. ABD’li hukukçu Henriy shajeski ise, polis, savcı, hâkim, adli tip tek bir parti tarafından, tek bir amaç için çalıştırılan Çin’de DNA bilgilerini kullanmayı denetleyecek bir kurumun olmadığını, bu yüzden Uygur toplumunun DNA’sinin toplanmasının endişe verici olduğunu söylüyor.
Yakın zamandan buyana Doğu Türkistan’da [20]“halk sağlığını arşivleme” sloganı altında 17 milyon kişi sağlık kontrolünden geçirilmiştir. Ancak, Doğu Türkistan’daki Türk toplumu DNA örneklerinin ne amaçla alındığından habersizdir.
Uygur toplumunun DNA’sini toplama girişimine tepki gösteren yurt dışındaki Çinli muhalif liderlerden Veyjingşing, Yangjianli, Çinpokung… lar Çinin bu yaptıkları ırkçılık olduğunu, Çin komünist partisinin amacının kötü niyetli olduğunu, etnik Çinli olarak, Uygurlara yapılmak istenen devlet suçunu uygar dünyaya ifşa etmek için seslerinin yettiği kadar haykırmak istediklerini açıklamıştır.
İnsan Hakları İzleme Örgütü Çin’den sorumlu direktör Sophie Richardson, Çin, insanlardan izinsiz yasadışı DNA örneklerini toplama faaliyetini derhal durdurması gerektiğini kesin bir dille açıklamıştır.
(21)FBI, ABD’de 12.8 milyon suçlunun DNA örneklerinin toplandığını açıklamıştır. İngiltere ise DNA alınanların sayısını 5.2 milyon olarak belirtti. Çin’de DNA örnekleri alınan kişi sayısı 40 milyon. Üstelik Uygur etnik toplumu hedefte. Bu sayı toplam Çin nüfusunun %3 e denk gelmektedir. Çinliler 2017 ramazan ayı Uygur toplumundan DNA örneklerini toplamanın en iyi fırsatı olarak değerlendirmektedir.
Pekinin Doğu Türkistan’da geniş çapta DNA örneklerini toplama amacı: Pekin, 1.5 milyar nüfusu ile Çin sınırları içindeki bir avuç Müslüman Türkü kendi bünyesinde eriterek bitirememesinden çok öfkelidir. ÇKPr, Türk ve İslam medeniyetinin yenilmez kalesi olan Doğu Türkistan Türklüğünü, kadım Çin kültürünün amansız baskın saldırısı ile yenmenin mümkün olamadığını anlamış durumda. Çin, Doğu Türkistan’ın yeraltı kaynakları sayesinde bugünkü ekonomik başarılara imza atabilmiştir. Doğu Türkistan ’sız dünya liderliği konumuna yükselmesi imkânsızdır. Bilhassa Çin’den Avrupa ya uzanacak asrın en büyük projesi olan “ yol ve kuşak” projesinin düğüm noktası Doğu Türkistan’da istikrarın sağlanması şarttır. Bu yüzden Pekin, dış dünyaya “Kuşak ve yol” projesini pazarlarken, içeride “Şincan (D.Türkistan) da ebedi eminlik” sloganı altında Çinin askeri, siyasi, ekonomi… gibi bütün devlet gücü ile Uygur toplumunu sindirmeye yönelmiştir. Yabancı uzmanlar, bu defa Pekinin Uygur toplumuna yönelik DNA örneklerini toplama girişiminin “suçlulara kolay ulaşma” iddiası ile açıklanamayacağını, Dünya savaş kargaşasına sürüklenirse, fırsattan yararlanan Pekin, etnik toplumlara yönelik yeni ürettiği kimyasal, radyoaktif silahları kullanma ihtimalinin yüksek olduğunu, ilk hedef Uygurlar’a olabileceğini tahmin etmektedir.
Nesibe Flora KURT
x

Check Also

Doğu Türkistan Coğrafyası ve önemi

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi Politikaları son yıllarda uluslararası bir boyut kazanmış, bölgede yaşayan Türklerin uğradığı ayrımcılık, baskı ve izolasyon tüm dünyanın izlediği bir hal almış durumda. Peki, Türkistan coğrafyasının önemi ve tarihten bu yana yaşananlar nelerdir? Haberimizde… Google+

Ya Türkistan neden ağlar

Ertuğrul KALAFAT Kırgızistan’da yapılan Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin 6. Zirvesinde konuşan Recep Tayyip Erdoğan’ın Çırpınırdı Karadeniz türküsünü dinlerken Doğu Türkistan’da Çin zulmüne maruz kalan Uygur Türkleri için hüzünlenip bir damla gözyaşı dökmesini isterdim şahsen… Google+