Uygur Türkleri
Anasayfa » Basın Açıklamaları » Doğu Türkistan’daki Çin zulmü

Doğu Türkistan’daki Çin zulmü

Çin Her Geçen Gün Artan İstibdat Ve Zulmü ile Doğu Türkistan’ı, İçerideki ve Diasporadaki Muhacirleri Kıskaca Aldı ve Büyük Hareketlilik İçindeler!!!

Doğu Türkistan’da çin terör bahanesiyle başlattığı operasyonlarıyla terör estiriyor.
Çin Uygurlara karşı tek taraflı savaş başlatmış durumda.
Doğu Türkistan’a yeni gelen genel Vali adeta terör estiriyor.

– İlk olarak Uygurları dış dünyadan kesmek için pasaportların toplattı.

– Baskı ve zulmünden kaçmak için kendi memleketlerini terkedip büyük şehirlere sığınan Uygurları zorla geri gönderdi, gelmeyenlerin ev ve mülklerine el koydu.

-Yüzlerce Camiyi yeterli namaz kılan yok diye yıktı( islam aleminden tepki görmeyince tam hız devam ediyor)

– Varlıklı zengin Uygurları ” yolsuzluk” ” yurt dışına bağlı” ” din eğitimine destek veriyor” gibi sapsız suçlamalarla sıfırladı ve bir çoğunu tutukladı.

– Fikir,düşünce ve ifade özgürlüklerinin yanı sıra kılık kıyafet, yaşam , iletişim, sosyal medya kullanımı, seyahat ve dolaşım özgürlükleri sert müdahalelerle baskı altına alınmış olup halkımız adeta açık hava ceza evinde kıvranmaktadır.

– İnanç ve ibadet özgürlükleri, eğitim ve öğretimden bahsetmek zaten mümkün değil.

– Büyük Dini Alimler ve Aydın Düşünürler suçsuz oldukları halde hukuksuz bir şekilde zindanlarda çürütülmektedir.

– Yurtdışında akrabaları olan ( başta ortaasya olmak üzere 3 milyonu aşkın muhacir bulunuyor) aileleri sürekli tehdit ve taciz ediyor, hatta diasporadaki Uygurları toplu bir şekilde zorla geri getireceklerini propaganda yaparak toplumun huzurunu kaçırmaktadırlar.

– Yetmezmiş gibi diasporada da Doğu Türkistan’lılar ilgi alakaları olmayan hadise ve gelişmelerden dolayı endişe, tedirginlik ve yıpranmışlığın verdiği yaradan ötürü yürüyen ölüye benzemiş durumdadır.

– Çin, diplomatik,siyasi ve ekonomik imkanlarını ve nüfuzunu kullanarak, başta Türkiye olmak üzere bütün diasporadaki Doğu Türkistan”lılara yönelik süikast, baskı ve her türlü entrikaları ile saldırarak hareket alanlarımızı kısıtlamaya ve sonunda mücadele etme ruhumuzu kökten kurutmaya gayret etmektedir.

****Ya Rabbım bize kendi halimizle baş başa bırakma ****

Doğu Türkistan Maarif Derneği Başkanı
Hidayetullah OĞUZHAN

x

Check Also

GIYABİ CENAZE NAMAZINA DAVET

Çin işgal altındaki Doğu Türkistan’da hapishanede şehit edilen din Alimi Abdulahad Barat Mahsum Hacim için İstanbul’da gıyabi cenaze namazı kılınacak. Merhum Doğu Türkistan halkı İçin tüm hayatı boyunca büyük hizmetler yapan, Doğu Türkistan halkının bekası yolundan Çok acı ve ıstıraplar çekmiş hapiste yatmış çok önemli şahsiyettir. 86 yaşındaki Abdulahad Barat Mahsumun şehit edilmesi özerine bu Cuma yanı 1 Haziran 2018 Fatih Camiinde Cuma namazından sonra gıyabi cenaze namazı kılınıp ardından basın açıklaması yapılacaktır. Tüm duyarlı kardeşlerimizi ve dava arkadaşlarımızı bekliyoruz. Doğu Türkistan STKlar Birliği Platformu. Google+

Abdulahad Mahsum Hapishanede işkenceyle şehit edildi

Çin, işgal ettiği Doğu Türkistan’da Müslümanlara yönelik baskılarını her geçen gün artırıyor. Doğu Türkistan’ın önde gelen isimlerinden olan Abdulahad Mahdum, işkence gördüğü Çin hapishanesinde 86 yaşında şehit edildi. Google+