Uygur Türkleri
Anasayfa » Basın Açıklamaları » Doğu Türkistan’daki Çin zulmü

Doğu Türkistan’daki Çin zulmü

Çin Her Geçen Gün Artan İstibdat Ve Zulmü ile Doğu Türkistan’ı, İçerideki ve Diasporadaki Muhacirleri Kıskaca Aldı ve Büyük Hareketlilik İçindeler!!!

Doğu Türkistan’da çin terör bahanesiyle başlattığı operasyonlarıyla terör estiriyor.
Çin Uygurlara karşı tek taraflı savaş başlatmış durumda.
Doğu Türkistan’a yeni gelen genel Vali adeta terör estiriyor.

– İlk olarak Uygurları dış dünyadan kesmek için pasaportların toplattı.

– Baskı ve zulmünden kaçmak için kendi memleketlerini terkedip büyük şehirlere sığınan Uygurları zorla geri gönderdi, gelmeyenlerin ev ve mülklerine el koydu.

-Yüzlerce Camiyi yeterli namaz kılan yok diye yıktı( islam aleminden tepki görmeyince tam hız devam ediyor)

– Varlıklı zengin Uygurları ” yolsuzluk” ” yurt dışına bağlı” ” din eğitimine destek veriyor” gibi sapsız suçlamalarla sıfırladı ve bir çoğunu tutukladı.

– Fikir,düşünce ve ifade özgürlüklerinin yanı sıra kılık kıyafet, yaşam , iletişim, sosyal medya kullanımı, seyahat ve dolaşım özgürlükleri sert müdahalelerle baskı altına alınmış olup halkımız adeta açık hava ceza evinde kıvranmaktadır.

– İnanç ve ibadet özgürlükleri, eğitim ve öğretimden bahsetmek zaten mümkün değil.

– Büyük Dini Alimler ve Aydın Düşünürler suçsuz oldukları halde hukuksuz bir şekilde zindanlarda çürütülmektedir.

– Yurtdışında akrabaları olan ( başta ortaasya olmak üzere 3 milyonu aşkın muhacir bulunuyor) aileleri sürekli tehdit ve taciz ediyor, hatta diasporadaki Uygurları toplu bir şekilde zorla geri getireceklerini propaganda yaparak toplumun huzurunu kaçırmaktadırlar.

– Yetmezmiş gibi diasporada da Doğu Türkistan’lılar ilgi alakaları olmayan hadise ve gelişmelerden dolayı endişe, tedirginlik ve yıpranmışlığın verdiği yaradan ötürü yürüyen ölüye benzemiş durumdadır.

– Çin, diplomatik,siyasi ve ekonomik imkanlarını ve nüfuzunu kullanarak, başta Türkiye olmak üzere bütün diasporadaki Doğu Türkistan”lılara yönelik süikast, baskı ve her türlü entrikaları ile saldırarak hareket alanlarımızı kısıtlamaya ve sonunda mücadele etme ruhumuzu kökten kurutmaya gayret etmektedir.

****Ya Rabbım bize kendi halimizle baş başa bırakma ****

Doğu Türkistan Maarif Derneği Başkanı
Hidayetullah OĞUZHAN

x

Check Also

Beşiktaş Kaymakamı ziyaret ettik

Göç İdaresi Genel Müdürlüğünde Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığından Beşiktaş Kaymakamlığına Atanan yiğit ve adam gibi adam kardeşimiz sayın Önder BAKAN beye bugün mesaisini başladığı makamında Doğu Türkistan Stklar Birliği üyesi bir gurup heyetle hayırlı olsun ve İstanbul’a hoş geldin karşılaması yaptık. Google+

Çin İşgalinin 69.yıl dönemi dolaysıyla Çin konsolosluğu önünde protesto yapıldı

Doğu Türkistanlılar, Çin’in Doğu Türkistan’ı işgalinin 69. yıl dönümü dolayısıyla Sarıyer’deki Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde eylem yaptı. Basın açıklamasının ardından polis bariyerlerini aşmak isteyenler kısa süreli arbedeye neden oldu. Google+