Anasayfa » Basın Açıklamaları » D.TÜRKİSTAN DERNEĞİ BAŞKANI OĞUZHAN ; İŞGALCI ÇİN’İN HAK VE HUKUK İHLALLARI ZİRVE’DE

D.TÜRKİSTAN DERNEĞİ BAŞKANI OĞUZHAN ; İŞGALCI ÇİN’İN HAK VE HUKUK İHLALLARI ZİRVE’DE

D.TÜRKİSTAN DERNEĞİ BAŞKANI OĞUZHAN ; İŞGALCI ÇİN’İN HAK VE HUKUK İHLALLARI ZİRVE’DE

İstanbul merkezli Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başkanı  19 Aralık  İnsan Hakları günü dolayisiyle yazılı bir açıkılama yaparak Doğu Türkistan’da İşgalcı Komünist Çin yönetimi tarafından çiğnenen İnsan hakları ve hukuk ihlallerini  bu gün münabetiyle bir kez daha gündeme  taşıdı ve uluslara arası toplum ve Türk Kamu oyundan ciddi olarak destek beklediklerini bildirdi.

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Başakanı Hidayetullah Oğuzhan imzası ile  yapılan açıkılama şöyle ;

KAMUOYUNA ;

İnsan Hakları Günü, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nin kabul edildiği gün olan 10 Aralık 1948’den bu yana her 10 Aralık’ta   küresel olarak kutlanan  bir özel gündür. Ancak,günümüzde  Çin,işgal altında tuttuğu  Doğu Türkistan’da insalığı Yok ediyor,bizler ise hala  ihlali konuşmaktayız.

Dünyanın bir çok yerinde bu ihlaller zalimler tarafından umursanmadan devam edildiği gibi DOĞU TÜRKİSTANDA 21.yüzyılda insan oğlunun tahmin edemediği kadar  ağır derecede temel haklar ve hukuk  ihlal ediliyor.

Günümüzde Doğu Türkistan’daki  İnsani hak ve Hukuk ihlallerini şu  başlıklar altında  tesbit edebiliriz ;

 •   ifade ve düşünce yasak
 • inanmak ve uygulamak yasak
 • milli kültür ve medeniyet yasak
 •  din ve İnan öğrenimi ve öğretimi yasak
 • ülke, bölge, şehirler kent ve köyler arası izinsiz seyahat ve dolaşım yasak
 • Uygur  Türkçesi  eğitim alanında çift dilli  eğitim  sistemi  oyunu ile yasaklanmış durumda
 • pasaportlar toplatılıyor,verilmiyor ve  seyahat etme hakkı  yasak
 •  illegal ( legal olan’ı zaten Yok) dini faaliyetler yasak.
 •  dini içerikili  kılık kıyafetlerin giyilmesi  yasak
 • Camii giriş kartı olmadan girilmesi yasak
 • Ramazanda memur, emekli , öğrenci ve 18 yaş altındakiler oruç yasak
 • internet ve sosyal medyanın serbest kullanımı yasak
 • 18 yaş altındakilere ebeveynin dinini öğretmesi ve teşebbüs ermesi yasak
 • Yeniden cami inşaatı yasak, var olanları yıkılıyor ( Son  bir ay içinde Doğu Türkistan genelinde 100 e yakın camiinin  yıktırılıdığı tahmin edilmeketedir.)
 • Hac farizasını yerine getirmek ve  Umre  yapmak yasak( Binlerce Uygur  Türkü, hac ve Umre için Türkiye’ye gelmektedir. Kaçak yollardan gitmeye çalışırken, trajik hadiseler ve hüsran ile biten sonuçlar ile pençeleşiyorlar.

Velhasıl,bugün bir 10 Aralık İnsan haklarını gününü daha idrak etmiş bulunuyoruz.

Ancak, 10 Aralık İnsan Hakları günü  söylem,demeç ve vaazları  yanı içi boş sadece  laflar  ile hiç bir  işe yaramıyor. İhlalleri önlemeye yetmiyor. Bu söylemeler,demeçler ve vaazlar İster Müslümanlık,  ister soydaşlık adına ister insanlık adına yanı kim tarafından  ve ne adına ifade edilirse edilsin,Önce herkes öncelikle ve ivedilikle  kendi vicdanını yoklamalı ve vicdanının sesine kulak vermeli ve gereğini yerine getirmelidir,diya düşünüyoruz.

Kamu oyunun bilgisine saygı ile sunulur.

x

Check Also

Çin ve Tayland firari Uygur Türklerinin peşinde

Tayland polisi 2014’ten bu yana tutuldukları gözaltı merkezinden firar eden 20 Uygur Türkü’nün peşinde. Ülkenin güneyindeki Songkhla bölgesinde güvenlik güçleri kaçanların yakalanmaları için operasyon başlattı. Ayrıca sınırda kontrol noktaları oluşturuldu. Tayland’ın Malezya sınırındaki merkezden Pazar gecesi firar etmeye çalışan 25 mahkumdan 5’i ise yakalandı. Çin Dışişleri Bakanlığı kaçakların yakalanması için Tayland ile işbirliği yapıldığını duyurdu: “Çin, yetkili mercilere ilgili kişileri adalet önüne getirmeye çağırdı. Bu konuda Tayland ile işbirliğimizi güçlendirmeye devam edeceğiz. Bu konudaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz.” Kendilerinin Türk vatandaşı olduğunu söyleyen ve Türkiye’ye sığınma talep eden Uygurlar işkence korkusuyla Çin’e iade edilmek istemiyor.   Euro News Google+

Doğu Türkistan’ın feryadı

Eskişehir Türk Ocağının bu haftaki Perşembe Sohbetinde “Doğu Türkistan’ın Feryadı” konusuyla Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Barak Arıkoğlu konuk oldu. Google+