Uygur Türkleri
Anasayfa » Basın Açıklamaları » İstanbul’daki Çin konsolosluğu önünde protesto yapıldı

İstanbul’daki Çin konsolosluğu önünde protesto yapıldı

5 Temmuz Urumçi katliamının 7. Yıl dolaysıyla Çin konsolosluğu önünde protesto ve basın açıklaması gerçekleşti.

Hür Doğu Türkistan platformu tarafından organize edilen bu etkinliğe platformuna üye STK’lar ve yüzerce Doğu Türkistan’ın gönül dostlar katıldı.

5 Temmuz 2009 da Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de haksızlığa karşı barışçıl şekilde gerçekleşen protesto, işgalci Çin yönetimi tarafından ateş açılarak kanlık bastırıldı ve binlerce kişi Ketli edildi. Urumçi ketlimai diye tariha geçen bu olaydan 7 yıl geçmesine rağmen Çin işgal altındaki Doğu Türkistan’da keyfi tutuklama, yargısız infaz ve dini, milli, kültürel baskılar hala devam ediyor, kimsenin can ve mal güvenliği yoktur, Dolaysıyla işgalci Çin zulmü dur demek amacı ile  3 Temmuz 2016 pazar günü Sarıyer Tarabya’daki Çin Konsolosluğu önünde protesto ve Basın açıklaması yapıldı. İftar saati gelince protestocular orucunu orada açtılar.

Çin konsolosluğu önünde Doğu Türkistan davasının gönül dostları, Çin Zulmü Dur! Demek için birlikte haykırdı. Protestocular, “işgalci kızıl Çin Doğu Türkistan’dan defol”

 “hak hukuk adalet Türkistan’a hürriyet”, “Sincan değil Doğu Türkistan” gibi slogan attılar.

Çin konsolosluğu önüne siyah çelenk bırakmak isteyen protestoculara güvenlik güzleri geçiş izni vermedi, uzun tartışmalar sonucu sadece bir kişinin geçmesini ve çelenk bırakmasına izin verildi.

İftardan sonra proteston olaysız şeklide sona erdi.

5 Temmuz Urumçi katliamının 7. Yıl dolaysıyla Çin konsolosluğu önünde gerçekleşen basın açıklamasında Hür Doğu Türkistan platformu adına Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği başkanı sayın Hidayet Oğuzhan açıklama yaptı. İşte sayın Hidayet Oğuzhan’ın okumuş olduğu basın açıklamasının tam metni.

x

Check Also

Ölüm haberi aylar sonra geldi! Büyük acı

Doğu Türkistan’ın önemli merkezlerinden Hoten’in önde gelen din bilgini ve eğitimci 86 yaşındaki Abdulahat Mahdum’un 2016 yılından beri hapsedildiği bir Çin hapishanesinde 7 ay önce hayatını kaybettiği açıklandı. Google+

Doğu Türkistan’da tehlikeli gerilim!

Doğu Türkistan’da tüm camilere, ulusal bayrağı göndere çekmeleri, vatanseverlik ruhunu ilerletmeleri ve millet kavramını güçlendirmek için sosyalist değerleri vurgulamaları çağrısında bulunulduğu belirtildi. Çin Komünist Partisi’nin resmi yayın organlarından “Global Times” gazetesinin Çin İslam Cemiyeti’ne dayandırdığı haberde, ülkedeki tüm camilere, ulusal bayrağı göndere çekmeleri, vatanseverlik ruhunu ilerletmeleri ve millet kavramını güçlendirmek için sosyalist değerleri vurgulamaları çağrısında bulunulduğu belirtildi. Çin zulmü altında ibadetlerini yerine getirmeye çalışan Müslümanlar bu kez de ırkçı bir saldırıyla karşı karşıya kaldı. İddialara göre Çin İslam Cemiyeti, tüm camilerin Çin Anayasası, sosyalist değerler ve Çin kültürü konusunda bilgi sahibi olması gerektiği konusunda değişikliğe gitmeye karar verdi. Müslümanların ibadetlerini ...