Anasayfa » Basın Açıklamaları » İstanbul’daki Çin konsolosluğu önünde protesto yapıldı

İstanbul’daki Çin konsolosluğu önünde protesto yapıldı

5 Temmuz Urumçi katliamının 7. Yıl dolaysıyla Çin konsolosluğu önünde protesto ve basın açıklaması gerçekleşti.

Hür Doğu Türkistan platformu tarafından organize edilen bu etkinliğe platformuna üye STK’lar ve yüzerce Doğu Türkistan’ın gönül dostlar katıldı.

5 Temmuz 2009 da Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de haksızlığa karşı barışçıl şekilde gerçekleşen protesto, işgalci Çin yönetimi tarafından ateş açılarak kanlık bastırıldı ve binlerce kişi Ketli edildi. Urumçi ketlimai diye tariha geçen bu olaydan 7 yıl geçmesine rağmen Çin işgal altındaki Doğu Türkistan’da keyfi tutuklama, yargısız infaz ve dini, milli, kültürel baskılar hala devam ediyor, kimsenin can ve mal güvenliği yoktur, Dolaysıyla işgalci Çin zulmü dur demek amacı ile  3 Temmuz 2016 pazar günü Sarıyer Tarabya’daki Çin Konsolosluğu önünde protesto ve Basın açıklaması yapıldı. İftar saati gelince protestocular orucunu orada açtılar.

Çin konsolosluğu önünde Doğu Türkistan davasının gönül dostları, Çin Zulmü Dur! Demek için birlikte haykırdı. Protestocular, “işgalci kızıl Çin Doğu Türkistan’dan defol”

 “hak hukuk adalet Türkistan’a hürriyet”, “Sincan değil Doğu Türkistan” gibi slogan attılar.

Çin konsolosluğu önüne siyah çelenk bırakmak isteyen protestoculara güvenlik güzleri geçiş izni vermedi, uzun tartışmalar sonucu sadece bir kişinin geçmesini ve çelenk bırakmasına izin verildi.

İftardan sonra proteston olaysız şeklide sona erdi.

5 Temmuz Urumçi katliamının 7. Yıl dolaysıyla Çin konsolosluğu önünde gerçekleşen basın açıklamasında Hür Doğu Türkistan platformu adına Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği başkanı sayın Hidayet Oğuzhan açıklama yaptı. İşte sayın Hidayet Oğuzhan’ın okumuş olduğu basın açıklamasının tam metni.

x

Check Also

Çin ve Tayland firari Uygur Türklerinin peşinde

Tayland polisi 2014’ten bu yana tutuldukları gözaltı merkezinden firar eden 20 Uygur Türkü’nün peşinde. Ülkenin güneyindeki Songkhla bölgesinde güvenlik güçleri kaçanların yakalanmaları için operasyon başlattı. Ayrıca sınırda kontrol noktaları oluşturuldu. Tayland’ın Malezya sınırındaki merkezden Pazar gecesi firar etmeye çalışan 25 mahkumdan 5’i ise yakalandı. Çin Dışişleri Bakanlığı kaçakların yakalanması için Tayland ile işbirliği yapıldığını duyurdu: “Çin, yetkili mercilere ilgili kişileri adalet önüne getirmeye çağırdı. Bu konuda Tayland ile işbirliğimizi güçlendirmeye devam edeceğiz. Bu konudaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz.” Kendilerinin Türk vatandaşı olduğunu söyleyen ve Türkiye’ye sığınma talep eden Uygurlar işkence korkusuyla Çin’e iade edilmek istemiyor.   Euro News Google+

Doğu Türkistan’ın feryadı

Eskişehir Türk Ocağının bu haftaki Perşembe Sohbetinde “Doğu Türkistan’ın Feryadı” konusuyla Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Barak Arıkoğlu konuk oldu. Google+