Uygur Türkleri
Anasayfa » Basın Açıklamaları » İstanbul’daki Çin konsolosluğu önünde protesto yapıldı

İstanbul’daki Çin konsolosluğu önünde protesto yapıldı

5 Temmuz Urumçi katliamının 7. Yıl dolaysıyla Çin konsolosluğu önünde protesto ve basın açıklaması gerçekleşti.

Hür Doğu Türkistan platformu tarafından organize edilen bu etkinliğe platformuna üye STK’lar ve yüzerce Doğu Türkistan’ın gönül dostlar katıldı.

5 Temmuz 2009 da Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de haksızlığa karşı barışçıl şekilde gerçekleşen protesto, işgalci Çin yönetimi tarafından ateş açılarak kanlık bastırıldı ve binlerce kişi Ketli edildi. Urumçi ketlimai diye tariha geçen bu olaydan 7 yıl geçmesine rağmen Çin işgal altındaki Doğu Türkistan’da keyfi tutuklama, yargısız infaz ve dini, milli, kültürel baskılar hala devam ediyor, kimsenin can ve mal güvenliği yoktur, Dolaysıyla işgalci Çin zulmü dur demek amacı ile  3 Temmuz 2016 pazar günü Sarıyer Tarabya’daki Çin Konsolosluğu önünde protesto ve Basın açıklaması yapıldı. İftar saati gelince protestocular orucunu orada açtılar.

Çin konsolosluğu önünde Doğu Türkistan davasının gönül dostları, Çin Zulmü Dur! Demek için birlikte haykırdı. Protestocular, “işgalci kızıl Çin Doğu Türkistan’dan defol”

 “hak hukuk adalet Türkistan’a hürriyet”, “Sincan değil Doğu Türkistan” gibi slogan attılar.

Çin konsolosluğu önüne siyah çelenk bırakmak isteyen protestoculara güvenlik güzleri geçiş izni vermedi, uzun tartışmalar sonucu sadece bir kişinin geçmesini ve çelenk bırakmasına izin verildi.

İftardan sonra proteston olaysız şeklide sona erdi.

5 Temmuz Urumçi katliamının 7. Yıl dolaysıyla Çin konsolosluğu önünde gerçekleşen basın açıklamasında Hür Doğu Türkistan platformu adına Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği başkanı sayın Hidayet Oğuzhan açıklama yaptı. İşte sayın Hidayet Oğuzhan’ın okumuş olduğu basın açıklamasının tam metni.

x

Check Also

Genel Başkanımız Hidayet Oğuzhan İstişare toplantıda Doğu Türkistan meselesini anlattı

Türkiye’nin önde gelen Sivil Toplum kuruluşları İHAK’ın( İnsan Hakları ve Adalet Hareketi ) öncülüğünde Doğu Türkistan’da Çin Nazi Kampları meselesini değerlendirme İstişare Toplantısında bir araya geldi.   Her geçen gün Doğu Türkistan’dan sayısız şikâyetler geliyor son Doğu Türkistan’da da Çin yönetiminin onlarca senedir devam eden baskısına, Uygurların “Nazi kampları” diye isimlendirdiği kamplar eklenince, kayıtsız kalmanın vebali hepimizi tedirgin etmeye başladı. İHAK Merkezinde,İHH,uluslararası Hukukçular Birliği,TGTV, insan ve Medeniyet Hareketi, Hukukcular Derneği, Medeniyet İlim Kültür Dayanışma Derneği, Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, Özgür Der, Doğu Türkistan Maarif Derneği , Doğu Türkistan Stklar Birliği,Uluslararası Müslüman Alimler Derneği, Ehli Sünnet Alimleri Birliği, Mazlum Der,  gibi ...

İDSB toplantısında Doğu Türkistan konusu dile getirildi

Cemiyetimizin de Üyesi olduğu İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliğinin 24. Konsey Toplantısı Düsseldörf Almanya’da başlamıştır.  Google+