Anasayfa » Basın Açıklamaları » İstanbul’daki Çin konsolosluğu önünde protesto yapıldı

İstanbul’daki Çin konsolosluğu önünde protesto yapıldı

5 Temmuz Urumçi katliamının 7. Yıl dolaysıyla Çin konsolosluğu önünde protesto ve basın açıklaması gerçekleşti.

Hür Doğu Türkistan platformu tarafından organize edilen bu etkinliğe platformuna üye STK’lar ve yüzerce Doğu Türkistan’ın gönül dostlar katıldı.

5 Temmuz 2009 da Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de haksızlığa karşı barışçıl şekilde gerçekleşen protesto, işgalci Çin yönetimi tarafından ateş açılarak kanlık bastırıldı ve binlerce kişi Ketli edildi. Urumçi ketlimai diye tariha geçen bu olaydan 7 yıl geçmesine rağmen Çin işgal altındaki Doğu Türkistan’da keyfi tutuklama, yargısız infaz ve dini, milli, kültürel baskılar hala devam ediyor, kimsenin can ve mal güvenliği yoktur, Dolaysıyla işgalci Çin zulmü dur demek amacı ile  3 Temmuz 2016 pazar günü Sarıyer Tarabya’daki Çin Konsolosluğu önünde protesto ve Basın açıklaması yapıldı. İftar saati gelince protestocular orucunu orada açtılar.

Çin konsolosluğu önünde Doğu Türkistan davasının gönül dostları, Çin Zulmü Dur! Demek için birlikte haykırdı. Protestocular, “işgalci kızıl Çin Doğu Türkistan’dan defol”

 “hak hukuk adalet Türkistan’a hürriyet”, “Sincan değil Doğu Türkistan” gibi slogan attılar.

Çin konsolosluğu önüne siyah çelenk bırakmak isteyen protestoculara güvenlik güzleri geçiş izni vermedi, uzun tartışmalar sonucu sadece bir kişinin geçmesini ve çelenk bırakmasına izin verildi.

İftardan sonra proteston olaysız şeklide sona erdi.

5 Temmuz Urumçi katliamının 7. Yıl dolaysıyla Çin konsolosluğu önünde gerçekleşen basın açıklamasında Hür Doğu Türkistan platformu adına Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği başkanı sayın Hidayet Oğuzhan açıklama yaptı. İşte sayın Hidayet Oğuzhan’ın okumuş olduğu basın açıklamasının tam metni.

x

Check Also

Doğu Türkistan asimile ediliyor

Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’da Müslümanlara dinini yaşama şansı tanınmazken, bölgeyi İslâm’dan uzaklaştırmak için her geçen gün yeni bir Çin zulmü icat ediliyor. Sakal bırakmak, başörtüsü takmak, Kur’an-ı Kerim okumak ve namaz kılmanın bile yasak olduğu ülkede şimdi de Çinli iskân edilerek asimilasyon programı başlatıldı. Doğu Türkistan’da Çin’in 1884’ten bu yana uzun yıllardır yürüttüğü asimile siyaseti ve polis devleti baskısı korkunç boyutlara ulaştı. Doğu Türkistan’ı olası bir direnişle kaybedeceğini düşünen ve bu yüzden baskıyı artıran Çin yönetimi, yaptığı zulmü meşrulaştırmak için masum Müslümanlara karşı “terör yaftasını” kullanıyor. Çin devleti Doğu Türkistan’da yapmış olduğu mezalime karşı dünyanın tepkisini çekmemek adına terör ...

öğrencilere Doğu Türkistan konusu anlatıldı

Türkiyenin geleceği Doğu Türkistan’ı Dinliyor. Google+