Uygur Türkleri
Anasayfa » Haberler » Kaşgar, Urumçi’ye gittim Çinlilerle büyük mücadeleler verdim

Kaşgar, Urumçi’ye gittim Çinlilerle büyük mücadeleler verdim

ekmeleddin-ihsanoglu-caps-7-x

Ekmeleddin İhsanoğlu: Kaşgar, Urumçi’ye gittim. Çinlilerle büyük mücadeleler verdim

Milliyetçi Sanayici ve İşadamları Derneği (MİSİAD) Genel Sekreteri Nurcan Yazıcı:Karşınızdaki kişi yani Sayın Erdoğan milliyetçiliği ayaklar altına aldığını ifade etti. Siz milliyetçiliği özellikle Türk milliyetçiliğini nasıl ifade ediyorsunuz? Nasıl konumlandırıyorsunuz?

Ekmeleddin İhsanoğlu: Ben milliyetçilik hususunda rahmetli Celal Bayar’ın sözünü hatırlatmak isterim size. Ben Yozgatlıyım, benim anam Rodoslu Türk. Orası önceden Türk toprağıydı. Sonra İtalyan ve sonrasında da Yunan toprağı oldu. Benim annemin ailesi mecburen o topraklardan göç etti. Ben yaşamım boyunca Türklük ne demek, Türkçe ne demek onu en hassas taraflarını yaşayarak öğrenen bir insanım. Son görevimde Doğu Türkistan’daki Uygurları müdafaa eden tek uluslararası kuruluşun başkanı Rabia Kadir’le görüştüm. Rabia Kadir’in bu ülkeye girmesi yasaktır. Ben onu buldum, gördüm ve ona destek verdim. Kaşgar, Urumçi’ye gittim. Çinlilerle büyük mücadeleler verdim. Ben hayatım boyunca Sovyetler zamanında, onların altında yaşayan Türklerin dini bilgi almaları için çok uğraştım. Ama yine söylüyorum, milliyetçilik yapılır söylenmez. Söylediğimiz zaman aksi netice verir. Yapalım ama söylemeyelim. 

x

Check Also

TÜRKİYEYE YAPILAN EKONOMİK SALDIRI KARŞISINDA DEVLETİMİZİN YANINDAYIZ.

TÜRKİYEYE YAPILAN  EKONOMİK SALDIRI KARŞISINDA DEVLETİMİZİN YANINDAYIZ. Google+

“ Doğu Türkistan Stklar Birliği “ Heyeti Ankara’da Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne ziyarette bulundu

Türkiye’deki Sivil Toplum Kuruluşların Çatısı olan “ Doğu Türkistan Stklar Birliği “ Heyeti Ankara’da Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne ziyarette bulundu. Göç idaresi genel müdürü sayın Abdullah AYAZ ve Daire başkanı sayın Önder BAKAN beylerle görüştü. Mülakat esnasında Türkiye’deki uygur mühacirlerinin her türlü sıkıntıların dile getirdik, inşallah hayırla neticelenmesinler duacıyız. ziyaret sonunda plaketlerimizi takdim ettik. Google+